avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la succesiune

Dupa decesul sotului (in 1960), vaduva se recasatoreste in 1963. In urma casatoriei a ramas un copil.
In 1980 are loc decesul mamei fostului sot, .Conform L.18/1991, acesteia (mama fostului sot) i se reconstitue dreptul de proprietate asupra unui teren agricol.
Intrebare: vaduva (fosta nora) recasatorita are drept succesoral sau doar copilul rezultat din casatorie (nepotul decedatei)?
Ce articol din codul Civil sau alta reglemantare lamureste acest lucru?
Va multrumesc de raspuns.
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 11:26, 25 Noiembrie 2008
La succesiunea mamei fostului soţ vine, prin reprezentare, doar nepotul de fiu (în calitate de descendent al fiului predecedat al defunctei).

Fosta soţie nu are vocaţie succesorală.


Liviu S.Bordaş

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire bunici maladog maladog Mama decedata inaintea parintilor, sotul supravietuitor recasatorit. Prezinta vreun drept la mostenire din partea parintilor mamei, atat timp cat mama are un ... (vezi toată discuția)
Mostenire Bocancea Ioan Bocancea Ioan Parintii traiesc. Din trei copii unul a decedat avind doi copii din prima casatorie si unul din a doua. Parintii au decis sa nu lase nimic mostenire vaduvei ... (vezi toată discuția)
Nepot care mosteneste o bunica (din partea mamei decedate). tatal meu are vreun drept? Bismut Bismut Situatia sta in felul urmator: Mama mea a murit acum 6 ani. La momentul mortii mamei mele tatal meu era casatorit cu mama mea. Tatal meu nu s-a mai ... (vezi toată discuția)