Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la succesiune

Dupa decesul sotului (in 1960), vaduva se recasatoreste in 1963. In urma casatoriei a ramas un copil.
In 1980 are loc decesul mamei fostului sot, .Conform L.18/1991, acesteia (mama fostului sot) i se reconstitue dreptul de proprietate asupra unui teren agricol.
Intrebare: vaduva (fosta nora) recasatorita are drept succesoral sau doar copilul rezultat din casatorie (nepotul decedatei)?
Ce articol din codul Civil sau alta reglemantare lamureste acest lucru?
Va multrumesc de raspuns.
La succesiunea mamei fostului soţ vine, prin reprezentare, doar nepotul de fiu (în calitate de descendent al fiului predecedat al defunctei).

Fosta soţie nu are vocaţie succesorală.

Liviu S.Bordaş