Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Amanare termen judecata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Amanare termen judecata

Buna ziua.
Eu si fratele meu (care locuim in strainatate : Belgia si Canada),suntem mostenitorii unei firme in care tatal nostru defunct a fost actionar majoritar cu 95 %. Desi nu suntem inca actionari inregistrati la ORC (suntem doar succesori), celalalt asociat cu 5 %, care refuza sa ne prezinte toate actele ce reflecta situatia firmei, a dat firma in judecata pentru a se retrage ca asociat (sub diverse motive, deloc intemeiate), intrucat noi nu am fost de acord cu asta pana nu stim care e situatia clara a firmei. Termenul de judecata este la mijlocul lunii aprilie.
Am dori sa stim cum putem obtine o amanare a termenului de judecata si pe ce motiv ?
Multumim.
Formulati o cerere de amnare a cauzei pentru angajare aparator si imposibilitate prezentare avand in vedere ca locuiti si lucrati in alta tara.
Multumesc foarte mult.
Ne-ati putea indica un articol de lege pe care ne-am putea baza cererea?
In ce conditii judecatorul are dreptul sa refuze cererea noastra?

Inca o data, mii de multumiri.