avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul de a fi mama
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul de a fi mama

Cum pot sa ma pun la adapost de abuzurile fostului sot?
Care imi forteaza mana sa il primesc oricand in vizita la copil.
Indiferent de ora ca sa nu mai vorbim ca programul de vizita nu conteaza.
Fostul sot uita sa plateasca cu lunile alocatia , sau intarzie cateva saptamani in cel mai bun caz.
Ma pune in situatii in care desi promite ca iese cu copilul dintr-odata are loc o schimbare de plan si nu mai vine dandu-mi peste cap ziua?

Nu am dreptul sa fiu linistita sa imi cresc copilul in pace daca tot am divortat?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:20, 26 Noiembrie 2008
Aici exista probleme in Romania, probleme de drept care in opinia mea nu isi au deloc rostul.
Instantele au tendinta de a invoca inadmisibilitatea actiunii daca introduce mama aceasta actiune in vederea stabilirii unui probram de vizitare pt tata.
Daca instanta procedeaza in acest fel si respinge cererea ca inadmisibila dupa parerea mea se incalca dreptul mamei la viata privata si intima.Dar, instantele nu prea au treba cu drepturile si libertatile fundamentale ale omului garantate de CEDO.
Varianta expusa de Ioana Stoica presupune sa va alegeti un avocat care sa argumenteze clar instantei de ce mama are acest drept.
Daca avocatul nu va argumenta corespunzator instanta va respinge actiunea mamei.
La cum se desfasoara procesele de dreptul familiei se poate insa intampla orice daca instanta nu intelege esenta problemei expuse.Deci, norocul de a prinde un judecator cu un rationament juridic superior va poate ajuta enorm.
Sigur ca daca aveti ghinion si intalniti un judecator care ignora CEDO veti castiga in recurs.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept vizita minor tim68 tim68 Sunt pe cale de a intra in posesia unei hotarari judecatoresti care imi va da dreptul de a-mi vizita copilul,etc... As dori sa aflu prin intermediul dvs. cum ... (vezi toată discuția)
Drept de vizita minor de un an lili5 lili5 In calitate de mama mi s-a incredintat copilul in varsta de un an spre crestere si educare in urma divortului intentat de sot. Acesta nu a cerut program de ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea hotararii judecatoresti timoficiuc ramona timoficiuc ramona Buna ziua.Sunt tata si am o fetita de 8 ani care este trecuta pe numele meu.Din cauza neintelegerilor m am despartit de mama fetei mele .Instanta ia ... (vezi toată discuția)