avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

la divort am fost de acord sa pastreze numele meu cum pot sa fac sa anulez acest acord
Cel mai recent răspuns: gyoni8 , utilizator 14:10, 28 Martie 2012
Daca hot a ramas definitiva si irevocabila, e tarziu, nu puteti revoca acest acord si nici nu puteti solicita sa-si schimbe numele
Din puctl meu de vedere nu mai puteti anula acordul, instanta s-a pronuntat asupra acestui aspect fara cale de atac.
Noul Cod Civil prevede:

Numele de familie după căsătorie


Art. 383. - (1) La desfacerea căsătoriei prin divorţ, soţii pot conveni să păstreze numele purtat în timpul căsătoriei. Instanţa ia act de această înţelegere prin hotărârea de divorţ.
(2) Pentru motive temeinice, justificate de interesul unuia dintre soţi sau de interesul superior al copilului, instanţa poate să încuviinţeze ca soţii să păstreze numele purtat în timpul căsătoriei, chiar în lipsa unei înţelegeri între ei.
(3) Dacă nu a intervenit o înţelegere sau dacă instanţa nu a dat încuviinţarea, fiecare dintre foştii soţi poartă numele dinaintea căsătoriei.

iar art de mai jos

Art. 311. - (1) Soţii sunt obligaţi să poarte numele declarat la încheierea căsătoriei.
(2) Dacă soţii au convenit să poarte în timpul căsătoriei un nume comun şi l-au declarat potrivit dispoziţiilor art. 281, unul dintre soţi nu poate cere schimbarea acestui nume pe cale administrativă decât cu consimţământul celuilalt soţ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot pastra numele dupa divort ank_harti ank_harti Buna ziua Sotul meu mi-a zis, ca azi intenteaza divortul.Pe mine ma intereseaza doar sa imi pastrez numele.Nu avem copii,casnicia a durat 4ani ... (vezi toată discuția)
Pastrarea numelui de familie dupa divort elisah elisah La divortul prin notaiat sotul a fost de acord cu pastrarea numelui de famile de catre sotie. Mai este posibil sa se revina asupra acestei ... (vezi toată discuția)
Dacă în prima întâmpinare la divorț scrie ca "soția" își ... Marius 06 Marius 06 Dacă în prima întâmpinare la divorț scrie ca \"soția\" își poate păstra numele după divorț și după îsi retrage decizia de a păstra numele. Cum ... (vezi toată discuția)