Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă în prima întâmpinare la divorț scrie ca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă în prima întâmpinare la divorț scrie ca "soția" își ...

Dacă în prima întâmpinare la divorț scrie ca "soția" își poate păstra numele după divorț și după îsi retrage decizia de a păstra numele. Cum poate doamna sa își păstreze numele? Poate reuși cumva la proces sa își păstreze numele?
Da, este posibil, dacă soțul este de acord.
Art 383 C civ

(2) Pentru motive temeinice, justificate de interesul unuia dintre soţi sau de interesul superior al copilului, instanţa poate să încuviinţeze ca soţii să păstreze numele purtat în timpul căsătoriei, chiar în lipsa unei înţelegeri între ei.

(3) Dacă nu a intervenit o înţelegere sau dacă instanţa nu a dat încuviinţarea, fiecare dintre foştii soţi poartă numele dinaintea căsătoriei.

Prin urmare ceea ce trebuia sa faceti cand pozitia procesuala s a schimbat era sa formulati cerere de pastrare a numelui, temeinic justificata si sustinuta probator.