Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit datorie la fisc
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

datorie la fisc

buna ziua....am si eu o problema legata de o datorie la fisc despre care nu am stiut nimic si care dateaza de 6 ani..Acum 6 ani am desfiintat un PF si atunci am fost la fisc si am incheiat socotelile cu ei......sau cel putin asa am crezut pt ca azi au venit la mine 2 persoane care lucreaza la fisc sa ma anunte ca am o datorie de aprox 300 lei...de la o restanta din 2006 care valora 30 lei.....va rog sa ma ajutati cu un sfat..tin sa mentionez ca nu am primit niciodata nici o instiintare de plata.Se prescrie datoria, sau ar trebuii sa platesc?
Pe langa faptul ca e prescrisa (numai daca sigur nu ati primit niciodata vreo somatie de la ei), mi se pare foarte mare dobanda. Din 2006 pana in 2010, dobanda era de 0.1%/zi, la 30 de lei insemna ca dobanda sa fie undeva la 55 lei, deci total aprox 90 lei de plata. Sigur nu au venit camatarii? :)) Daca in 6 ani datoria s-a marit de 10 ori.. ceva e putred la mijloc.

Prescrierea a inceput sa curga de la 1 ian 2007