Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Mama mea a decedat, iar contractul pentru apartamentul care trebuie facuta succesiunea este incheiat doar pe numele mamei, desi in acel moment era casatorita cu tatal meu. Va rog sa-mi raspundeti la intrebarea care este cota parte din mostenire pentru mine, sora mea si tatal meu care sunt in viata.
Orice bun dobandit in timpul casatoriei este bun comun. La dezbaterea succesiunii dupa mama dvs va intra cota de 1/2 din bun. Restul de 1/2 este cota de bun comun a tatalui.
Daca puteti dovedi ca mama a contribuit cu mai mult de 50% la achizitionarea bunului, cota tatalui dumneavoastra in urma sistarii comunitatii de bunuri nu va mai fi de 1/2, ci mai mica.

Restul (atata cat va fi) intra in masa succesorala, din care tatal ia 1/4 iar copiii defunctei 3/4.