Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Poate fi dat in judecata un magistrat?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Poate fi dat in judecata un magistrat?

Se poate actiona in judecata un magistrat, judecator sau procuror? pentru abuz in seviciu, neglijenta ? Care sunt caile cele mai rapide?
dodonica a scris:

Se poate actiona in judecata un magistrat, judecator sau procuror? pentru abuz in seviciu, neglijenta ? Care sunt caile cele mai rapide?

"Abuzul in serviciu" si "Neglijenta in serviciu" sunt fapte PENALE,
>drept urmare pentru astfel de fapte unui magistrat, judecator sau procuror i se poate intenta PROCES PENAL care se antameaza printr-o PLÂNGERE PENALÃ,
>in consecinta NU SE POATE actiona in judecata un magistrat, judecator sau procuror!
MirceaSCALAT a scris:

"Abuzul in serviciu" si "Neglijenta in serviciu" sunt fapte PENALE,
>drept urmare pentru astfel de fapte unui magistrat, judecator sau procuror i se poate intenta PROCES PENAL care se antameaza printr-o PLÂNGERE PENALÃ,
>in consecinta NU SE POATE actiona in judecata un magistrat, judecator sau procuror!

Si ce se va intampla cu judecatorul,procurorul caruia i s-a facut o PLANGERE PENALA?
Ma refer la faptul ca atunci cand un magistrat lucreaza la dosare cu rea credinta,incat ii favorizeaza pe faptuitori,nu ar trebui sanctionati aspru ptr.abuz in serviciu?
Situatia este ca multi oameni vinovati sunt in libertate ,iar altii nevinovati sunt inchisi datorita erorilor de cercetare a unor magistrati.
Văd că nu se cunoaște - Acțiune in răspundere civilă delictuala- unde poți chema în judecată instituția angajatoare ( Parchet / Politie / Judecatorie / Tribunal s.a.m.d care să plătească în solidar cu angajatul sau ( cum este în speță de față un judecător?- pentru bătaia de joc la care a supus un justițiabil ( acest lucru se numește - atingere demnități / onoarei unei persoane)- cînd este tratat că o persoană de rang inferior de un judecător care se crede superior! Poate va deranja acest lucru ,dar la CSM și alte instituții nu se va aplica legea , deoarece există o bănuială rezonabilă ,că această anchetă este făcută de un ,,prieten"' dar C.E.D.O - spune clar că orice persoana vătămată se poate îndrepta cu acțiune în instanță pentru vătămarea produsa ( neglijenta,rea credință ș.a.m.d)- că atunci cînd cineva afirmă că nu poți chema un magistrat în instanță,se poate vorbi că este discriminare și aceștia se vor simți intangibili,dar legea este pentru toți,nu se poate aplica discreționar!
Corect ! Bravo!