Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimbarea gradului de handicap al copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimbarea gradului de handicap al copilului

mi sa luat ,indemnizatia de handicap la copil de 2 ani si nu stiu ce sa fac pentru ca nu este corect.........copilul nu poate sa manance bine pentru ca i-a cazut un reseu pe fata la varsta de 11 luni si nici nu prea poate sa respire pentru ca are nara micuta si a avut gradul grav dar l-au dat la gradul accentuat si nu este corect el nu poate sa se intretina singur.......
va rog da-timi niste sfaturi ;););)
din pacate contestarea certificatelor de handicap pentru copii se poate face doar in instanta.
Sesizati oficial Autoritatea Nationala pentru Persoanele cu Handicap (ANPHR),care este
organ de specialitate al administratiei publice centrale, in subordinea Ministerului Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse ,care coordoneaza la nivel central activitatile de protectie speciala si promovare a drepturilor persoanelor cu handicap,
Solicitat presedintelui ANPHR sa dispuna Institutului National pentru Prevenirea si Combaterea Excluziunii Sociale a Persoanelor cu Handicap (INPCESPH) sa analizeze situatia minorului ,starea acestuia de sanatate si temeinicia incadrarii afectiunilor pe care acesta le are
Adresa ANPHR :
Bucuresti,sector 1,Calea Victoriei, nr.194, 010097 Bucureşti
Tel.: 021 212 54 38; 021 212 54 39
Fax: 021 212 54 43
E-mail: registratura at anph.ro
Web: www.anph.ro

@ynocentta
Conform Ordonantei de urgenta nr. 68 din 30 iunie 2010, atat ANPH-ul cat si Institutul s-au desfiintat.
art.2 alin 1
"Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale se reorganizează prin reducere de
posturi şi prin preluarea activităţii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Familiei şi a
Drepturilor Copilului, a Agenţiei Naţionale pentru Egalitatea de ªanse între Femei şi Bărbaţi,
a Autorităţii Naţionale pentru Persoanele cu Handicap, precum şi activitatea Institutului Naţional pentru Prevenirea şi Combaterea Excluziunii Sociale a Persoanelor cu Handicap, instituţii publice care se desfiinţează."

ANPH-ul este acum Directie in cadrul Ministerului Muncii.

Conform Legii nr.272/2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului Capitolul XI
si HG 1437/2004 privind organizarea şi metodologia de funcţionare a comisiei pentru protecţia copilului, Art. 10
(1)Hotărârea Comisiei este executorie.
............................................................................
(3)Hotărârile Comisiei pot fi atacate la tribunalul de la domiciliul copilului, cauzele supuse judecării fiind soluţionate potrivit regulilor speciale de procedură prevăzute de Legea nr. 272/2004.

Prin urmare, doamna nu poate sa conteste Hotararea emisa si Certificatul decat la Tribunalul de domiciliu. Pentru copii nu exista o Comisie Superioara asa cum exista pentru persoanele adulte cu handicap.
Poate sa sesizeze Agentia Judeteana de Prestatii Sociale si Inspectie Sociala si Directia Generala Protectia Copilului (fosta Autoritate Naţionala pentru Protecţia Familiei şi a Drepturilor Copilului ) din cadrul aceluiasi Minister, dar repet: contestarea certificatului se face doar la Tribunal

dianami, utilizator
dianami a scris:

ANPH-ul este acum Directie in cadrul Ministerului Muncii.

ANPHR,care este organ de specialitate al administratiei publice centrale, in subordinea Ministerului Muncii,

ynocentta a scris:

dianami a scris:

ANPH-ul este acum Directie in cadrul Ministerului Muncii.

ANPHR,care este organ de specialitate al administratiei publice centrale, in subordinea Ministerului Muncii,

cititi: Ordonanta de urgenta nr. 68 din 30 iunie 2010
[ link extern ]