avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lipsa de folosinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lipsa de folosinta

suntem 5 mostenitori
este pe rol un proces civil partaj sucesoral din anul 2010
unul din mostenitori locuieste in tot imobilul,foloseste toate anexele gospodaresti
in cererea reconventionala pe care am formulat o nu a fost ceruta lipsa de folosinta
la ora actuala suntem in stadiul de expertize
se mai poate cere acuma lipsa de folosinta, o modalitate prin care sa fim despagubiti sau ceva?
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 14:24, 29 Martie 2012
V-a impiedicat sa folositi imobilul?

E dreptul lui sa foloseasca tot imobilul (cota sa si cotele celorlalti mostenitori fiind ideale, nematerializate asupra unor parti distincte din imobil) cu conditia de a nu stanjeni folosinta celorlalti coproprietari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa de folosinta sabinaincas sabinaincas este pe rol un proces civil cu 5 mostenitori,partaj sucesoral unul din mostenitori foloseste intreg imobilul , anexe teren intrebarea mea este se mai poate ... (vezi toată discuția)
Despagubiri pentru lipsa de folosinta kukuk kukuk Detin cota de 1/3 dintr-un imobil [act de proprietate intabulat in c.f.].Ce sanse ar fi sa obtin in instanta o chirie lunara de la cei care locuiesc in imobil? ... (vezi toată discuția)
Proprietate comuna popd_ms popd_ms Buna ziua, Am o problema si m-am gandit ca voi gasi cateva idei utile pe acest forum. In urma unei succesiuni, a ramas un imobil/teren aferent/anexe, ... (vezi toată discuția)