Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lipsa de folosinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lipsa de folosinta

suntem 5 mostenitori
este pe rol un proces civil partaj sucesoral din anul 2010
unul din mostenitori locuieste in tot imobilul,foloseste toate anexele gospodaresti
in cererea reconventionala pe care am formulat o nu a fost ceruta lipsa de folosinta
la ora actuala suntem in stadiul de expertize
se mai poate cere acuma lipsa de folosinta, o modalitate prin care sa fim despagubiti sau ceva?
V-a impiedicat sa folositi imobilul?

E dreptul lui sa foloseasca tot imobilul (cota sa si cotele celorlalti mostenitori fiind ideale, nematerializate asupra unor parti distincte din imobil) cu conditia de a nu stanjeni folosinta celorlalti coproprietari.