Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract v-c cu clauza de abitatie si intretinere - ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract v-c cu clauza de abitatie si intretinere - rezolutiune pe NCC

Am un contract de v-c prin care vanzatorul si-a rezervat un drept de abitatie viager si intretinere pe tot restul vietii. Contractul este facut in 2002, as dori sa-mi spuneti pot cere rezolutiunea contractului printr-o notificare sau declaratie unilaterala cf. NCC, pe motiv ca debitorul obligatiei de un an si jumatate nici macar un telefon nu mi-a dat, dar sa se achite de obligatia de intretinere. Zic unilateral, printr-o notificare pentru ca nu am bani de instanta, cu taxa judiciara de timbru la valoarea imobilului, sant batrana si foarte bolnava si cred ca nu mai apuc terminarea unui proces. Pe mine ma ingrijeste o fata, care as vrea sa-i las casa pentru ca se ocupa si ingrijeste de mine si ar fi pacat sa nu o pot lasa ei, profitand doar cine nu merita, un nepot (haimana) care este mostenitorul fiului meu -decedat si care trebuia sa ma ingrijeasca. Ba mai mult astept sa fiu chiar evacuata din casa pentru ca, nepotul meu a facut un imprumut la o banca, nu l-a mai achitat si acum banca a vandut casa la licitatie si astept adjudecatarul sa ma dea afara din casa mea la care am muncit o viata, sa fac casa la nepot, sa ajug la 90 de ani sa nu mor pe capataiul meu. Dragii mei, ce solutii vedeti ca ar exista la situatia mea, am rugat pe cineva sa-mi posteze aceasta speta in speranta ca voi primi un curaj, un strop de speranta de la dumneavoastra, se poate rezolutiona contractul fara cerere in instanta, doar printr-o notificare catre debitor, fiind pus in intarziere? Clauza rezolutorie din contract suna in felul urmator: -" Noi, partile contractante, am hotarat de comun acord ca in cazul nerespectarii de catre mine, cumparatoarea, a obligatiilor asumate prin acest contract, contractul sa fie desfiintat de plin drept, partile fiind repuse in situatia anterioara". Va multumesc pentru rabdarea acordata si sfaturile pe care sper ca mi le veti da!
Aveti un drept de abitatiet - in continutul caruia intra dreptul de a stapani in fapt imobilul. Nu va poate da nimeni afara, chiar daca imobilul a fost vandut la licitatie. Cel care l-a adjudecat are aceleasi drepturi ca nepotul dumneavoastra, respectiv nuda proprietate, nu si folosinta.

Puteti cere instantei desfiintarea contractului pentru neindeplinirea sarcinii intretinerii.

Multumesc, pentru amabilitate! Atunci cand sa facut imprumutul la banca m-au dus la notar, chipurile sa "semnez un act", precum ca sant deacord cu imprumutul nepotului - taicas-o codebitor. Nu am crezut niciodata ca acel act care l-am semnat a fost - Declaratie de renuntare la clauza de abitatie si intretinere, notara intrebandu-ma daca sant de acord ca nepotul sa ia bani din banca , am zis ca da, sant de acord, ce nu face o bunica pentru nepotul ei !!!.... atunci, semnati actul, si am semnat "sentinta". Am aflat ce am semnat, dupa moartea fiului meu cand nepotul a zis ca el nu are timp de mine si ca eu nu mai am niciun drept ,ca el a dat casa la banca, si eu sa ma descurc cum pot...! Am facut rost de cateva acte (copii) care trebuiau, cu ajutorul oamenilor de bine, am actionat in instanta pe nepot, am cheltuit o poala de bani si am anulat acea declaratie - nulitate absoluta. Acum adjudecatarul imobilului a cerut incuviintarea executarii silite a celor 2 debitori dar nu stiu ce se va intampla cu mine!!! Am contestatie la executare (ca tert, pana sa se liciteze casa) pe rol dar nu stiu de ce o tot amana, ca nu gaseste pe nepot, tot il citeaza si nu e in tara, acum nu stiu de ce adjudecatarul nu someaza cu predarea imobilului. Nu se poate rezolutiona contractul unilateral cf. ncc, prin notificare?
Dacă a fost constatată nulitatea absolută a declaraţiei de renunţare, înseamnă că încă sunteţi titulara dreptului de întreţinere şi de abitaţie. Dar, soluţia desfiinţării contractului este tot în instanţă.

Multumesc, d-le av. Themis, acum pot proba cu acea hotarare, def. si irev. ca am calitate, fiindca banca a depus intampinare si cere respingerea contestatiei pt lipsa calitate si interes??? Eu atunci cand am facut contestatia, inca ma judecam pentru declaratie, eram convinsa ca am sa castig fiinca nu a fost vointa mea sa renunt la dreptul meu, si ca intre timp sa pot dovedi cu hotararea ca am cest drept la contestatie. Ce se poate face in situatia in care instanta constata ca am si calitate si interes? Poate sa se anuleze actele de executare, inclusiv actul de adjudecare? Eu ma lovesc de o alta problema acum, nu pot sa inscriu hotararea la OCPI pt. radierea declaratiei, spun cei deacolo ca trebuie sa am declaratia originala si nu o am. Am imputernicit pe cineva sa-mi faca toate demersurile necesare, fiindca am o varsta si o boala artrozica bilaterala si nu ma pot deplasa, a mers la notarul care a facut delaratia si nu pare ca ar vrea sa-mi elibereze duplicat, tot amana de azi pe maine spune asistenta d-ei ca nu are timp, va dati seama ca stie despre ce e vorba si mai ales ca a fost parte in proces, sa depuna actele care au stat la baza incheierii acelei declaratii si nu a prezentat nimic, nu sa prezentat. Are obligatia notarul sa-mi elibereze duplicat la cerere de pe declaratie si contractul de v-c?
licamirela a scris:

Multumesc, d-le av. Themis, acum pot proba cu acea hotarare, def. si irev. ca am calitate, fiindca banca a depus intampinare si cere respingerea contestatiei pt lipsa calitate si interes??? Eu atunci cand am facut contestatia, inca ma judecam pentru declaratie, eram convinsa ca am sa castig fiinca nu a fost vointa mea sa renunt la dreptul meu, si ca intre timp sa pot dovedi cu hotararea ca am cest drept la contestatie. Ce se poate face in situatia in care instanta constata ca am si calitate si interes? Poate sa se anuleze actele de executare, inclusiv actul de adjudecare? Eu ma lovesc de o alta problema acum, nu pot sa inscriu hotararea la OCPI pt. radierea declaratiei, spun cei deacolo ca trebuie sa am declaratia originala si nu o am. Am imputernicit pe cineva sa-mi faca toate demersurile necesare, fiindca am o varsta si o boala artrozica bilaterala si nu ma pot deplasa, a mers la notarul care a facut delaratia si nu pare ca ar vrea sa-mi elibereze duplicat, tot amana de azi pe maine spune asistenta d-ei ca nu are timp, va dati seama ca stie despre ce e vorba si mai ales ca a fost parte in proces, sa depuna actele care au stat la baza incheierii acelei declaratii si nu a prezentat nimic, nu sa prezentat. Are obligatia notarul sa-mi elibereze duplicat la cerere de pe declaratie si contractul de v-c?

Se mai gasesc sfaturi si pentru mine, va rog daca se poate , multumesc!!