Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum recuperez o masina mostenita vanduta in urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum recuperez o masina mostenita vanduta in urma decesului proprietarului?

am mostenit o masina in urma decesului fratelui meu,iar un nepot avand actele masinii mi-a vandut-o,iar masina este de negasit.va rog sa ma indrumati unde pot merge pentru a recupera cat mai repede si legal masina.va multumesc!specific ca am certificatul de mostenitor si factura de cumparare a masinii
La Politie.
am fost si mi s-a spus ca este vanduta si daca vreau detalii sa ma duc numai joia intre 12-15 sa prind loc daca nu intr-o alta joi si tot asa...
Suspecta instrainarea facuta de nepotul dvs, in conditiile in care acesta nu detinea calitatea de proprietar asupra autoturismului,respectiv nu a putut pune la dispozitie certificatul fiscal al masinii
Procedura de recuperare masina,conditionat de documentele incheiate in vederea instrainarii acesteia,posibil sa fie solutionate numai prin actiune in instanta,fie impotriva nepotului, fie impotriva cumparatorului
Solicitati oficial SPR evidenta auto sa vi se comunice daca in evidente este inregistrata instrainarea
Verificati la autoritatea fiscala daca masina a fost radiata de pe rolul fratelui dvs
am fost la politie la udriste,masina este radiata,apare vanduta dar nu mi se da detalii despre vanzator si data vanzarii si cumparator