Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie la zi si restante salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie la zi si restante salariale

am lucrat pana la data de10-03-2012la o firma ca mecanic utilaj,in data 11-03,am plecat la o proba de lucru la o alta firma la care am fost acceptat.Pe data de 11-03 am trimis demisia prin mail la firma care am lucrat urmand sa incep munca la firma cealalta pe 12-03.Ulterior am fost anuntat ca nu se aproba demisia si mai mult nu m-i sa mai platit salariul pe februarie[asta datorita faptului ca am plecat 6 utilajisti].Firma este imatriculata la CLUJ,sediul la MEDIAS,punct de lucru la CUGIR,Colegi mei au fost la Medias sa-si dea demisia dar au fost anuntati ca nu ni se va plati nici un salariu,ba mai mult li sa pus in vedere sa semneze o hartie precum renunta la salariu pe care nici nu au semnat-o.Patroni au spus ca sa-i dam in judecata.Singurul lucru ce nu l-am respectat a fost preavizul de15 zile.Dar noi ca am lucrat cu utilaje care din punct de vedere tehnic nici nu corespund,conditiile de cazare jalnice,masa de pranz o mancam seara la pauza mancam cum puteam in padure,semnal la telefoane nu aveam trebuind sa coboram seara in Cugir sa dam un tel.la famili,asta daca aveam cu ce cobora,mai mult nu.Jigniti de catre seful de santier mai mereu,care de multe ori era in stare de ebrietate.Oare suntem in evul mediu,nu putem sa plecam de pe o mosie pe alta si dansi ca au bani pot sa-si bata joc de oameni dupa bunul plac?Ce autoritate se ocupa cu constatare stari tehnice a utilajelor.
Puteti sesiza corpul de control al ITM-ului atat pentru incalcarea legislatiei cu privire la relatiile de munca, dar si cu privire la incalcarea legislatiei cu privire la securitatea si sanatatea in munca ...