avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala inselaciune, fals uz de fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala inselaciune, fals uz de fals

Buna ziua,
Am lucrat la o multinationala cu capital strain producator de utilaje agricole pe post de Inspector Vanzari Regional timp de 5 ani (pana in septembrie 2008.
In septembrie 2008 am incetat raporturile de munca impreuna cu mai multi colegi. De atunci imi poarta sambetele, in martie m-au dat in judecata, pe motivul ca am cheltuit 20.000 ron in anii care am lucrat nejustificat, si tre sa ii returnez, i-am returnat.
In urma primesc acasa o citatie de la politia din orasul unde are sediul firma 400 km de domiciliul, m-am dus de indata, am aflat ca sunt cercetat in urma unei plangeri penale pt inselaciune fals uz de fals plangere facuta de firma unde am lucrat prin avocat.
Dosarul continea:
o oferta tehnica si comerciala standard a firmei cu numele meu si stampila/semnatura a unei secretare fara data (draft electronic copy/paste unde in mod normal se modifica doar pretul si clientul potential metoda pe care o foloseam sa dam mailuri cu oferte)
o autorizare de revanzare facuta pt un dealer cu aceiasi stampila dar cu data de 29 martie 2009-ulterioara incetarii raporturilor de munca cu aceiasi stampila/semnatura la fel metoda uzuala
o propunere de contract intre o societate din bulgaria revanzator al firmei unde lucram(firma unde au m-am dus director) si acelasi dealer pt acelasi bun din oferta.
Acuzatia
ca m-as fi insinuat in continuare ca reprezentant lucru pe care il dovedeam cu o stampila de pe aceasta oferta, (lucru neadevarat stampila care o aveam eu era diferita si am predat-o, lucru demonstrabil prin fisa de lichidare semnata de toata lumea)
Nu se spune nimic de nici un prejudiciu sau paguba
Acum :
Intr-adevar eu am trimis oferta dealerului din zona mea, inca din perioada cand lucram la aceasta firma,
La o vreme dupa ce am plecat din firma, prin martie, m-a recontactat spunad-u-mi ca doreste un anumit fel utilaj, nereusind sa vb cu cineva de la firma unde lucram, i-am recomandat cel produs de multinationala unde lucram , retrimitandu-i oferta pe mail, i-am retrimis si autorizarea redatand-o (aceaste fiind salvate in casuta mea de mail in format electronic), prin acest lucru am favorizat firma unde lucram.
Dealerul din zona mea, cel din oferta, a cumparat in final utilajul (produs de firma unde lucram) de la revanzatorul acesteia din bulgaria, fiind stoc, deci nici aici nu vad o problema, benefiicind tot firma unde lucram

Acum vreau sa stiu ce risc exact, polititstul mi-a spus ca nu sint invinuit, am vb cu avocatul firmei unde lucram si mi-a spus ca aia au facut-o la suparare si ca o sa fie NUP(????)
Nu am indus pe nimeni in eroare cel care a cumparat utilajul stia ca nu mai lucrez acolo si ca actualmente reprezint firma din bulgaria, am vandut acelasi utilaj produs tot de firma unde lucram, necreeand nici un prejudiciu nimanui, firma din Bulgaria este un revanzator serios al fostului meu angajator cu rulaje de sute de mii de euro si fara debite fata de acesta.
Mi se pare normal atunci cand am o relatie de 5 ani cu un delaer din zona mea sa nu il las balta doar ca am plecat din firma,

Asteptand sfaturi,
Va multumesc
Odata depusa plangerea , nu mai poate fi retrasa , vor fi efectuate acte de cercetare .In functie de stabilirea vinovatiei sau a lipsei acesteia , se va dispune acea rezolutie de neincepere a urmaririi penale de care amintiti .Urmatiti constant actele de cercetare .Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Articolul 55 litera b restituirea garantiei alex_martte alex_martte Buna ziua, am lucrat pana acum putin timp la o firma si am incheiat contractul de comun acord (art 55 litera b) ,dar la baza acestui lucru sta defapt un ... (vezi toată discuția)
Creare lista cu angajatori neseriosi in functie de judet streck streck Buna ziua, Am urmatoarea problema: Am lucrat pentru o firma multinationala intr-un alt oras decat in cel in care locuiesc si dupa o perioada am primi o ... (vezi toată discuția)
Utilizare stampila RELYUTZA RELYUTZA Buna ziua.am primit o notificare pe email in care s-a transmis ca nu avem voie sa preluam produsele in service numai luni si miercuri fapt inscris si in ... (vezi toată discuția)