avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Creare lista cu angajatori neseriosi in functie de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Creare lista cu angajatori neseriosi in functie de judet

Buna ziua,

Am urmatoarea problema:
Am lucrat pentru o firma multinationala intr-un alt oras decat in cel in care locuiesc si dupa o perioada am primi o oferta de a lucra pentru o firma mica dar care este in orasul in care locuiesc eu- oferta pe care eu am acceptat-o. Mentionez ca sunt mama unui copil de 4 ani si imi era mai greu cu naveta, dar as mentiona ca nu intentionam sa-mi las locul de munca si sa stau acasa cu copilul.
M-am dus la interviu la firma mica si de acolo mi s-a oferit postul de sef contabil dar cu intelegerea ca o parte din bani vor fi pe cartea de munca si o parte la negru, pentru ca citez " firma nu isi poate permite sa puna toti banii pe cartea de munca"-lucru pe care l-am acceptat desi mi se parea dubios.
Mi-am dat demisia de la firma multinationala pentru a ma angaja la firma mica.
Mai aveam 2 zile si imi mi expira perioada de preaviz de la firma multinationala cand m-am dus la firma mica sa semnez contractul de munca. Acolo am semnat contractul in niste clauze cu care eu am fost de acord desi au incercat sa ma faca sa semnez cu niste clauze cu care eu nu eram de acord si pe care nici nu le discutasem. la cateva ore dupa semnarea contractului primesc un SMS de la patronul firmei mici ca "daca mi-a incurcat in vreun fel planurile ii pare rau dar ca nu vom colabora".
Il sun pe patron (eram disperata imi dadusem demisia de la fostul loc de munca, mai aveam 2 zile de stat acolo) pentru a-l intreba ce se intampla.
Acesta mi-a spus ca nu i-a placut cum m-am descurcat in practica si mi-a facut recomandarea sa incerc sa imi retrag demisia de la firma multinationala aducand o serie de argumente pueriele(zic eu!): cum ca el nu ar fi plecat de acolo, ca nu i-a placut cum m-am descurcat in practica(am lucrat o zi la el fara bani), ca am scris cu pixul pe dosarul de carton si nu cu markerul...si pe scurt lui nu ii place persoana mea si nu va depune contractul semnat in REVISAL
Dupa ce termin discutia cu patronul firmei mici si imi sun supervisorul de la firma multinationala pentru a retrage demisia iar supervisorul imi transmite ca nu se mai poate retrage demisia(ei si-au adus deja om!)
La cca o jumatate de ora dupa ce patromul firmei mici mi-a transmis ca nu vrea sa mai colaboram tot el ma suna pentru a-mi transmite ca sa vin la program si ca va introduce contractul in REVISAL.

Maine trebuie sa incep lucrul la firma mica dar am convingerea ca patronul nu mai doreste ca eu sa vin (imi va cauta mereu nod in papura!) si oarecum am ramas fara loc de munca.

Exista vreun site in care astfel de firme neserioase sa apara?
Ma gandesc ca astfel de firme ar trebui sanctionate.


Ultima modificare: Duminică, 21 Decembrie 2014
streck, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alexandru Arsu , Contabil 21:26, 21 Decembrie 2014
Vreau doar sa va spun ca metoda cu trecerea unui salariu mai mic in contractul de munca decat cea promisa este o practica frecventa, doar ca acest lucru denota neseriozitate de la bun inceput.
In plus atunci cand intrerupeti relatiile de munca fiti sigur ca nu verti primi decat salariul din contract.Asta in ce lmai bun caz.
Eu personal am preferat sa nu colaborez cu astfel de angajatori.
Toata lumea mai greseste, invatam din greseli si mergem mai departe
In cazul dumneavoastra in a va cauta alt loc de munca poate. Si cel putin cateva informatii financiare despre orice firma le puteti gasi pe site-ul ANAF. Sau din alte sure, de pe internet,
dar este indicat sa va interesati putin.Sigur ca suprize neplacute puteti avea si daca va informati inainte.
Crearea unei liste cu angajatori neseriosi ar fi binevenita, doar sa nu fie considerata calomnie, aici avocatii stiu mai bine cum stau lucrurile.
Mergeti cateva zile si aflati in vreun fel daca au inregistrat contractul in revisal. Daca nu, reclamatie la ITM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Blocarea pietei de munca de catre angajatori Dannyromdan Dannyromdan Buna ziua, Urmatoarea untamplare m-a marcat extraordinat de tare. Eu lucrez la firma X ca intiner proiectant mecanic. Fiind tare nemultumit de salariul ... (vezi toată discuția)
Angajata fara acte anabv anabv Buna. Lucram la o firma si am aplicat pe un site la alte 2 joburi. M-au acceptat amandoua. Mi-am dat demisia de la primul loc de munca si am refuzat ... (vezi toată discuția)
Figurez la itm ca angajat la sc x, dar lucrez la alta sc Salutare tuturor membrilor acestui forum. Problema mea este legata de un contract individual de munca. Anul trecut, am lucrat din mai pana in iulie la o ... (vezi toată discuția)