Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezilierea contractului de inchiriere imobil (2)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezilierea contractului de inchiriere imobil (2)

As dori sa aflu cum ar trebui sa procedez in cazul in care:

- sunt chirias: am incheiat un contract pe un an si au mai ramas 3 luni pana la termen; intre timp am avut destule probleme cu mobilierul care fiind de foarte proasta calitate a cedat - am reparat cu acordul proprietaruliu fara a cere plata manoperei, am inlocuit diverse lucruri care au cedat in urma uzurii si care erau stricate in momentul in care m-am mutat si am scazut din chirie suma aferenta;

- mentionez ca am mai avut probleme cu facturile (erau inregistrate pe firma fostului proprietar si erau mai mari decat ar fi trebuit sa platesc pentru o persoana fizica);

- iar acum, fiind un demisol, ne-am cam inundat, am inteles ca apartamentul mai fusese inundat de vreo 3 ori pana sa ne mutam, lucru care nu ni s-a spus;

Acum, intrebarea mea este: ce ar trebui sa fac in aceasta situatie??? - mai adaug ca proprietarul a devenit ostil in ultimele zile la auzul vestii ca peretii s-au degradat de la inundatie, deoarece nu stiu ce pompa de la subsol instalata nu tocmai legal s-ar fi stricat...

Eu as avea 2 variante: 1. sa cer micsorarea chiriei, plus daune in cazul unei noi inundatii;
2. sa ma mut in termen de 15 zile - asa cum prevede contractul - si sa cer inapoierea garantiei.

Ce spuneti?
Sfatul meu, tinand cont si de ostilitatea de care a dat dovada propietarul este,daca situatia financiara va permite, sa va cautati un alt imobil,garantia o puteti cere doar dupa ce ati achitat toate utilitatile ( lumina.cablu. gaz,etc ). Depinde mult si de ce clauze contractuale ati stipulat intr-o asemeanea situatie. Codul civil actual prevede ca locuinta de inchiriat trebuie sa fie in stare corespunzatoare, proprietarul fiind raspunzator pentru orice ar impedica chiriasul sa se foloseasca de locuinta inchiriata, indiferent daca aceste vicii existau dinainte ori au survenit pe parcursul derularii contractului. Noul cod mai prevede ca aveti dreptul la o scadere proportionala a chiriei, daca lucrurile nu sunt remediate de indata, si de a cere
despagubiri pentru prejudiciile pe care viciile aparente le cauzeaza vietii, sanatatii sau integritatii dvs corporale.

Sincer, contractul este foarte simplu, pe langa clauzele care se refera la starea proprietatii inainte si dupa inchiriere, prevede doar ca in termen de 15 zile pot rezilia contractul si parasi imobilul, se mai specifica faptul ca se pot oferi daune daca proprietarul sau chiriasul incalca contractul. Dar mentionez ca, eu nu am o copie legalizata (sau original) a contractului inscris la administratia financiara (sau cum s-o numi), desi am insistat sa se faca acest lucru, apoi cand am semnat contractul in locul proprietarului a semnat o ruda, care nu a prezentat nici un act de imputernicire - de exemplu. Acum vine intrebarea, cum putea inregistra un contract pe care nu l-a semnat in original??? Am stat si am analizat problema si sunt atatea neclaritati, m-am tot documentat si am aflat ca poate fi acuzat de evaziune fiscala, dar ma rog, ma gandeam sa am toate aceste date, deoarece azi voi discuta personal cu dumnealui, dar prietenul meu care a discutat acum 2 zile l-a acuzat de atitudine ostila si ofense nejustificare, desi noi am respectat contractul, am fost binevoitori, nu-i inteleg atitudinea. Insa, am observat ca nu-l intereseaza deloc starea apartamentului, ci doar suma de bani pe care o primeste luna de luna.
RamonaNitu, utilizator