Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

am fost casatorita, in septembrie dupa multe certuri si batai m-a dat afara din casa, intre timp am divortat, el a ramas in casa eu nu am voie
Apartamentul este pe numele meu dinainte de casatoria cu el (nume la care am ramas dupa divort), dar stateam in concubinaj cand l-am cumparat, nu avem copii. Mobila si cele mai multe lucruri din casa sunt de la mama mea, am mai cumparat si impreuna, am renovat. As dori sa aflu cum pot sa am si eu parte la apartament, bani nu am ca lucrez cu salar minim banii i-am cheltuit cu divortul, am o gramada de datorii. Cu el nu pot discuta sa ajungem la o intelegere ca nu vrea, ma ameninta, ca daca am plecat nu mai am dreptul, nu stiu ce mai este in casa ca a schimbat incuietoarea. Bani sa imi dea nu are, dar nu stiu sa punem la vanzare totul sa imi recuperez si eu ceva. Chiar nu am bani de un avocat, nu stiu cui sa ma adresez, va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc
Pentru inceput, solicitati prin ordonanta presedintiala intr-un prim capat de cerere reintegrarea dvs. in domiciliu, iar un alt capat de cerere evacuarea fostului sot din apartament.
Faceti dovada cu acte ca este cumparat de dvs. inainte de casatorie si este bun propriu.
In cazul in care fostul sot are pretentii, nu are decat sa intenteze el actiune de partaj.
In paralel, faceti plangere la politie pentru izgonire din domiciliu.