Forum Discuţii juridice Executare silită Recuperare cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Executare silită

Recuperare cheltuieli de judecata

Buna ziua,

Am o hotarare judecatoreasca de divort, definitiva si irevocabila in ceea ce priveste divortul, in care paratul (din vina caruia s-a si desfacut casatoria) este obligat la cheltuieli de judecata in favoarea reclamatului. Mentionez ca desi a fost cu recurs, nu s-a facut, prin urmare paratul a pierdut dreptul de a ataca hotararea in ceea ce privesc cheltuielile de judecata, Acum as dori sa stiu cum, sau care sunt pasii pentru a intra in posesia cheltuielilor de judecata deoarece paratul nu doreste sa le ofere reclamantului de bunavoie. Multumesc!
Daca hotararea este definitiva si irevocabila, formulati o cerere adresata presedintelui instantei pe calea careia solicitati legalizarea si investirea cu formula executorie a hotararii, apoi va adresati unui executor judecatoresc pentru punerea in executare a hotararii.
Pentru legalizare si investire aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 6.00 lei,
-timbru jud. de 0.30 lei,
-hotararea a carei legalizare si investire se solicita.