Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua,
in 2007 cand am divortat a fost stabilita de catre instanta o pensie alimentara de 500 ron pt fiul meu , fostul sot a platit aceasta suma timp de 3 ani dar din 2010 a spus ca nu mai poate sa dea atatia bani si a trimis lunar 250 ron pana in luna ianuarie a acestui an cand a revenit la suma de 500 ron .
doresc sa stiu daca il pot obliga sa plateasca diferenta de 250 pt perioasa 2010-2012?.

multumesc
Da, puteti sa puneti in executare hotararea pentru debitul restant, prin intermediul unui executor judecatoresc.
Legalizati si investiti hotararea cu formula executorie si apoi va adresati unui executor judecatoresc.

multumesc pt raspuns.
ce trebuie sa fac ca sa o legalizez ?
gi-jane2, moderator
Formulati o cerere adresata pesedintelui instantei, cerere pe calea careia solicitati legalizarea si investirea cu formula executorie a hotararii de divort.
Anexati:-taxa de timbru de 6.00 lei, timbru jud. de 0.30 lei si hotararea a carei legalizare si investire se solicita.