avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua,
in 2007 cand am divortat a fost stabilita de catre instanta o pensie alimentara de 500 ron pt fiul meu , fostul sot a platit aceasta suma timp de 3 ani dar din 2010 a spus ca nu mai poate sa dea atatia bani si a trimis lunar 250 ron pana in luna ianuarie a acestui an cand a revenit la suma de 500 ron .
doresc sa stiu daca il pot obliga sa plateasca diferenta de 250 pt perioasa 2010-2012?.

multumesc
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 20:34, 4 Aprilie 2012
Da, puteti sa puneti in executare hotararea pentru debitul restant, prin intermediul unui executor judecatoresc.
Legalizati si investiti hotararea cu formula executorie si apoi va adresati unui executor judecatoresc.

multumesc pt raspuns.
ce trebuie sa fac ca sa o legalizez ?
Ultima modificare: Joi, 5 Aprilie 2012
gi-jane2, moderator
Formulati o cerere adresata pesedintelui instantei, cerere pe calea careia solicitati legalizarea si investirea cu formula executorie a hotararii de divort.
Anexati:-taxa de timbru de 6.00 lei, timbru jud. de 0.30 lei si hotararea a carei legalizare si investire se solicita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare cheltuieli de judecata roxanadumitru roxanadumitru Buna ziua, Am o hotarare judecatoreasca de divort, definitiva si irevocabila in ceea ce priveste divortul, in care paratul (din vina caruia s-a si desfacut ... (vezi toată discuția)
Comunicare minuta penala dragosandrei dragosandrei Daca in urma comunicarii minutei penale s- adispus acordarea pedepsei de 2 ani cu suspendare cum imi recuperez prejudiciul ?? (vezi toată discuția)
Ce urmeaza? spike00spiegel spike00spiegel Am avut un proces the plangere impotriva NUP ca intimat, si se pare ca am castigat, pe portal.just.ro e afisat \"Respinge plângerea. Definitivă \" A trecut ... (vezi toată discuția)