Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contraventie societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contraventie societate comerciala

buna seara! este prima data cand scriu pe acest forum, am si eu o intrebare ca mai toata lumea:D
este obligatoriu ca procesul verbal de contraventie sa fie semnat de ambii inspectori care au fost in control?
De mentionat ca in control au fost 2 inspectori vamali,dar procesul verbal s-a icheiat si semnat de unul singur,in schimb invitatia de prezentare la sediul vamii cu anumite documente a fost semnata de ambii inspectori din echipa de control.
se poate invoca nulitatea procesului verbal de contraventie?
Atata timp cat acest lucru nu e reglementat exact, nu ne putem pronunta pro sau contra.
Da, in mod normal ar trebui sa fie semnat de ambi inspectori.Se poate invoca nulitatea procesului verbal, numai ca pronuntarea asupra chestiunii, poate sa fie facuta de catre instanta.
(5) Activitatea de inspectie fiscala se organizeaza si se desfasoara in baza unor programe anuale, trimestriale si lunare aprobate in conditiile stabilite prin ordin al presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, respectiv prin acte ale autoritatilor administratiei publice locale, dupa caz.

(6) La inceperea inspectiei fiscale, inspectorul este obligat sa prezinte contribuabilului legitimatia de inspectie si ordinul de serviciu semnat de conducatorul organului de control. Inceperea inspectiei fiscale trebuie consemnata in registrul unic de control.

Motive de anulare a procesului-verbal de contraventie selectate din hotarari judecatoresti care au anulat procese-verbale de constatare a contraventiei:
- nu sunt mentionate obiectiunile contravenientului;

- lipsa semnaturii agentului constator;

- lipsa mentiunilor cu privire la numele si functia agentului constatator
Nu este obligatoriu ca procesul - verbal sa fie semnat de ambi agenti constatatori.
Semnarea procesului verbal de contraventie de catre un singur agent constatator este suficienta ca sa asigure validitatea acestuia.
La unele controale tematice pot participa echipe de 7 agenti.

Daca doresti declararea nulitatii procesului verbal, este bine sa te concentrezi pe alte motive de nulitate.

Alberto Kurtyan