Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua, rog nu raspuns competent: mostenitorii rezervatari ,
din clasa I de mostenitori (in cazul de fata copii) - trebuie sa plateasca pentru
anularea testamenului facut de defunctului parinte ,in favoarea sotului ?
Multumesc pentru raspuns.
Ce sa plateasca? Cui?
Mostenitori rezervatari sunt atat copii cat si Sotul supravietuitor. Daca defunctul a testat in favoarea sotului supravietuitor instituindu l legatar universal, adica I a testat toata averea mobila si imobila care s ar gasi la decesul sau, copii pot cere reductiunea testamentului fiind deci de acord cu el, sau sa ceara in instanta anularea testamentului, mai greu de facut daca acest testament este facut in forma autentica, la notar.
Reductiunea testamentului poate fi facuta atat pe cale notariala daca mostenitorii se inteleg, reductiune pentru partea ce incalca rezerva succesorala a copiilor in aces caz sau la instanta.
De ce vorbiti despre anularea testamentului, si nu despre reductiunea acestuia?

Sunt doua chestiuni diferite. Aveti motive sa credeti ca testamentul este anulabil (sau lovit de nulitate absoluta) sau vreti doar sa va protejati rezerva succesorala incalcata prin testament?

Probabil este vorba de mult mai mult dl avocat....copii vor sa anuleze testamentul, pentru ca in aceasta situatie vor culege mult mai mult Decat rezerva succesorala ...;)
Sa-l anuleze, daca exista cauze de nulitate. Dar, daca nu exista, ar fi pierdere de timp si de bani.
Anularea se poate doar prin instanta unde se platesc taxe.