Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto produs de un angajat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto produs de un angajat

In septembrie 2011 un salariat al unei societati din agricultura a efectuat o manevra de virare la stanga cu tractorul pe care il conducea,fara a se asigura(asa cum a recunoscut in procesul verbal intocmit de politie) si a avariat un autoturism care se angajase in depasirea tractorului desi acesta semnaliza in acel moment.Intrucat tractorul nu avea asigurare de raspundere civila salariatul a trebuit sa achite reparatia masinii de circa 13.000 lei.Pe care nu a avut de unde sa-i achite la acel moment ci doar o parte din acestia si astfel reparatia s-a prelungit pana acum doua saptamani cand a reusit sa ia un imprumut de la banca si sa achite si restul de 5.976 lei care mai erau de plata.In urma cu o luna proprietarul masinii impreuna cu sotia sa au introdus actiune la judecatorie prin care ii cereau salariatului si societatii la care acesta este angajat sa achite suma de 5.976 lei pentru a-si putea ridica masina de la service precum si suma de 5.000 lei pentru perioada in care, spun ei, nu s-au putut folosi de autoturism pentru a putea face naveta si au apelat la transportul public sau cunostinte.Primul termen este pe data de 18.04.2012.Mentionez ca in prezent reparatia masinii este achitata in totalitate conform devizului de 13.000 lei si proprietarul isi poate ridica masina de la service.In aceasta situatie ce este de facut?
Daca salariatul a achitat contravaloarea avariilor masinii...instanta va respinge capatul de cerere prin care proprietarul masinii solicita bani cu acest titlu si se va pronunta pe capatul de cerere ce vizeaza obligarea la plata contravalorii lipsei de folosinta a masinii daca proprietarul a dovedit ca aceasta solicitare este intemeiata. Depuneti la dosar dovada achitarii devizului estimativ
Proprietarul spune ca ar fi facut naveta zilnic cu masina pe o distanta de circa 180 km zilnic dus-intors.La un consum de ~ 8,5 l/100 km(motorul este 1,8 benzina) rezulta cam 15 l de benzina zilnic.La o valoare medie de 5,5 lei/litrul de benzina inseamna 82 lei/zi.Daca inmultim cu numarul de zile lucratoare si cu lunile de ne folosinta a masinii rezulta 10.300 lei.Sau in jur de 1.700 lei pe luna.In conditiile in care proprietarul este un fel de gardian la o banca(paznic) si din informatiile mele ar avea cam 1.800-2.000 lei/luna salar mi se pare exagerata afirmatia ca el ar fi facut naveta in fiecare zi cu masina.La fel si in cazul sotiei lui care este o ingrijitoare la un spital si nu poate avea un salar asa de mare incat sa isi permita sotul sa faca naveta zilnic cu masina si sa cheltuie atatia bani.In aceste conditii mi se pare neintemeiata cererea de a le fi platita acea suma de 5.000 lei.Aceasta suma ar rezulta intr-adevar daca proprietarul,sotia si fiica lor eleva, ar fi facut naveta cu mijloacele de transport in comun(aproximativ 4.500 lei in sase luni) si nu cu masina.In concluzie se poate spune ca lipsirea de folosinta a masinii le-a facut un bine.:D Sa nu mai spun ca proprietarul in momentul producerii accidentului avea permisul suspendat din cauza alcoolului ,masina fiind condusa de altcineva.