Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... raspundere administrator
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

raspundere administrator

as dori sa stiu daca in caz de faliment se leaga de bunurile administratorului in cazul in care firma nu are lichiditati sau bunuri in patrimoniu pt a-si plati creditori dar administratorul este propreitarul unic al unei constructii.
Sunt situatii in care administratorul unei societati poate fi obligat sa suporte din averea personala o parte din datoriile societatii. Avand in vedere ca nu cunoastem cauzele care au condus la actuala stare a societatii precizez numai ca legea insolventei delimiteaza faptele pentru care administratorii sau alte persoane, in solidar, pot fi obligate sa suporte personal datoriile societatii.
Baza legala privind raspunderea organelor de conducere a unei societatii intrate in procedura falimentului este art. 138 din legea nr. 85/2006 privind procedura falimentului. In cuprinsul acestui articol veti gasi situatiile in care este atrasa raspunderea persoanelor a caror activitate au generat aparitia starii de insolventa a societatii.