avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Punerea sub interdictie - model de cerere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Punerea sub interdictie - model de cerere

ma puteti ajuta cu un model de cerere de punere sub interdictie adresata procurorului , a unei persoane internata intr-un centru de recuperare neuropsihica
Cel mai recent răspuns: dumiras , utilizator 20:58, 2 Aprilie 2012
DOMNULE PRIM-PROCUROR,
Subsemnatul(a) ............., domiciliat(ă) în ..........., vă rog să hotărâţi

PUNEREA SUB INTERDICŢIE
a pârâtului(ei) ..............., domiciliat(ă) în ..................
Motivele acţiunii:
In fapt , pârâtul(a), în urma unui grav accident, a suferit un şoc datorită căruia nu mai are
discernământul necesar pentru a se îngriji de interesele sale.
In dovedirea acestei susţineri depun certificatul medico-legal nr. ...... din ..........., eliberat
de ...............
In drept , îmi întemeiez cererea pe dispoziţiile art. 142 - art. 143 Codul familiei, art. 30-
34 din Decretul nr. 32/1954 şi art. 2 alin. 1, pct. 1, lit. g, Cod procedura. civila.
Vă rog să dispuneţi efectuarea cercetărilor pe care le veţi socoti necesare şi efectuarea
unei expertize psihiatrice, care să aprecieze capacitatea pârâtului(ei), precum şi audierea
martorilor .......... ............ ...........
Depun prezenta cerere în trei exemplare, din care unul pentru instanţă, al doilea pentru a
fi comunicat Primăriei pentru a numi un curator şi al treilea pentru a fi comunicat
pârâtului(ei), împreună cu toate înscrisurile depuse.

Data depunerii
.............. Semnătura, ..........

DOMNULUI PRIM-PROCUROR AL PARCHETULUI DE PE LANGA...
cele 3 exemplare ale cereri vor fi atasate in momentul depunerii la parchet ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiunea in instanta de instituire a tutelei pentru persoana majora loadingvirus loadingvirus Intrebarea mea este de fapt o rugaminte. Avem in asociatie o locatara, care nu mai are pe nimeni pe lume, nici minte nu mai are dar are in schimb datorii cat ... (vezi toată discuția)
Interdictie judecatoreasca Consilier juridic Dana Maxim Consilier juridic Dana Maxim Va rog , sa-mi indicati un model de actiune in instanta pentru punerea sub interdictie judecatoreasca. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Punere sub interdictie a majorului - instanta competenta, model de cerere, legislatia aplicabila gubithebest gubithebest Am in famile o persoana de 28 de ani care sufera de o boala mintala dobandita la nastere (creierul ei dezvoltantu-se insuficient). Intrebarile mele sunt ... (vezi toată discuția)