Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu preaviz

Vreau sa-mi depun concediul de preaviz.

Intrebarea mea este ca in aceste 3 saptamani de zile pot recupera cu zilele mele din concediul meu de odihna sau nu?

Va multumesc,
Marta
Da, in perioada de preaviz va puteti lua CO .. in caz contrar, la incetarea c.i.m. , zilele de CO neefectuate vi se vor compensa in bani, potrivit art.146 alin.4 C.mun.
Inca o intrebare legat de preaviz: cate ore se lucreaza pe zi in timpul preavizului?( eram cu 8 ore angajat)
Si inca ceva:
am depus in data de 04.04.2012 cererea de preaviz cu 15 zile lucratoare, iar acum vroiam sa fiu in data de 09.04.2012 libera, cei de la personal au zis ca nu am voie la zi libera. Puteti sa ma lamuriti de ce nu am voie?

Va multumesc,
Marta
Pe durata preavizului , timpul de munca este cel mentionat in contractul individual de munca.

De asemenea, pe perioada de preaviz contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele. Asadar, in aceasta perioada aveti dreptul sa va luati CFP , CO etc.
Puteti sa-mi spuneti care lege subliniaza acest lucru?

(in total mai am 9 zile din CO si asi dori sa nu ma mai duc la servici acelea 15 zile, pentruca nu am nevoie de bani, oricum se impoziteaza destul de mult, adica imi expira contractul in data de 21.04., atunci inseamna ca daca pot lua in perioada de preaviz CO inca o zi am de mers la servici?)

Va multumesc,
Marta
art.81 (5) C.mun. : Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.