Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna seara,
Am o nelamurire. mi-am depus demisia astazi..preavizul este de 20 de zile. Eu lucrez o saptamana schimbul 1 cu 6,5 ore pe zi si schimbul 2 cu 5.5 ore pe zi..plus odata la doua saptamani lucrez 12 ore in weekend cu cate o ora pauza.adica 11 ore ..pe intreg weekendul lucrator 22 ore

Mentionez ca de la sarbatorile legale am undeva la 3 zile libere platite de luat..plus o saptamana de concediu de odihna.

Ce pot face sa scurtez perioada de preaviz, eu trebuind sa staupana pe 4 mai ... sambetele duminicile lucrate....nu pot fi considerate lucratoare din preaziv?

pot lua liberele...pot lua concediul? habar nu am ce drepturi am ca si angajat ..sa-mi fie rusine stiu..dar va rog sa ma luminati ca sa stiu ce le spun maine iar sefilor #-o
Cu privire la concediu nu exista o prevedere clara in legislatie, daca se scade, sau nu, din termenul de preaviz.
Cu toate acestea angajatorul poate sa renunte la acel termen.
@ roox_me

1. Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

2. Unul dintre drepturile de care beneficiaza un salariat este si dreptul la concediu de odihna anual.

3. Prin urmare, pe durata preavizului se poate lua CO. Co nu suspenda durata preavizului.

4. De asemnea, puteti lua recuperari in perioada de preaviz.
Exista vreo reglementare in acest sens? Vreau sa le zic sefilor direct si sa nu aibe scuze. In vederea co si libere trebuie sa fie si ei de acord sau legea ii obliga sa se comporte xa si cu un angajat ce nu este in preaviz
roox_me, utilizator
Art.81 (5) C.mun. - Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

art.39 C.mun
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
c) dreptul la concediu de odihna anual;
....

art.40 c.mun.
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;

Art.50, 51 si 52 C.mun. nu prevad faptul ca CO suspenda perioada de preaviz.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Perfect! Multumesc mult! Abia astept sa le dau peste nas!