avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... fond-succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

fond-succesiune

Rog un raspuns: se poate intra in fond, intr-un proces de succesiune, fara stabilirea
masei succesorale ? Daca se poate , rog si art. de lege care reglementeaza judecarea pe fond dupa stabilirea masei succesorale . (s-a stabilit bunul imobil insa nu si bunurile mobile). Multumiri.
Ati pus in vedere instantei existenta bunurilor mobile?
Buna ziua,
Sper ca am inteles intrebarea dvs, avem Art. 669
Imprescriptibilitatea acţiunii de partaj
Incetarea coproprietăţii prin partaj poate fi cerută oricând, afară de cazul în care partajul a fost suspendat prin lege, act juridic ori hotărâre judecătorească.
Art. 670
Felurile partajului
Partajul poate fi făcut prin bună învoială sau prin hotărâre judecătorească, în condiţiile legii.
Art. 1143
Starea de indiviziune
(1) Nimeni nu poate fi obligat a rămâne în indiviziune. Moştenitorul poate cere oricând ieşirea din indiviziune, chiar şi atunci când există convenţii sau clauze testamentare care prevăd altfel.
(2) Dispoziţiile art. 669-686 se aplică şi partajului succesoral în măsura în care nu sunt incompatibile cu acesta.
Articolele sunt din noul cod civil.



:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema.( pct.3.3 Regulament)
Aveti posibilitatea sa continuati discutia folosind optiunea " Raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
rodica stan a scris:

Am pus in vedere instantei existenta bunurilor mobile, odata cu intimpinarea, printr-o cerere reconventionala, dar acum am revenit cu o alta cerere deoarece datele problemei s-au schimbat.
Am aflat ca o mare parte din bunurile mobile au fost instainate, asadar as plati taxa de timbru pentru bunuri inexistente.
Am procedat bine?
Ce articol de lege invoc ?
themis a scris:

Ati pus in vedere instantei existenta bunurilor mobile?


eh.. nici nu conteaza pentru ca poate si ..APOI.. dupa cum zice 673 indice 7..
depinde cum merge cu masa..................... imobiliara:D


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O succesiune se poate face doar in baza art. 1143 cod civil, fiind ... gabiilie776 gabiilie776 O succesiune se poate face in baza art. 1143 Cod Civil, fiind singurul articol pe care l-a invocat reclamantul in cererea de chemare in judecata ? Art. 1143 ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral ISAICVIOREL ISAICVIOREL in urma decesului parintilor sint in partaj la tribunal cu fratele meu.El vrea sa-idau bani pe partea lui de casa ,fapt cu care nu sint de acord,urmare el vrea ... (vezi toată discuția)
Se poate face succesiunea doar la dorința soțului supraviețuitor? a.constantin a.constantin Buna ziua! Pentru următoarea situație: Persoana decedata in 2009, are ca moștenitori soțul si cei doi copii. Succesiunea nu a fost făcuta ... (vezi toată discuția)