Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate face succesiunea doar la dorința soțului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate face succesiunea doar la dorința soțului supraviețuitor?

Buna ziua!

Pentru următoarea situație:
Persoana decedata in 2009, are ca moștenitori soțul si cei doi copii. Succesiunea nu a fost făcuta încă.
Sotul supraviețuitor nu a locuit in apartamentul din discuție si a fost separat de defuncta din 1981, când aceasta a avut un accident si a fost paralizata.
Apartamentul este pe numele defunctei, dar in momentul de fata locuiește soțul supraviețuitor, care a amenințat ca dacă nu este lăsat sa locuiască acolo va intra cu forța.
Sotul supraviețuitor poate obliga in instanta cei doi copii sa facă succesiunea apartamentului?
Ce procentaj ar moșteni fiecare?

Mulțumesc anticipat!
Bună ziua,

Da , îi poate obliga. Procentul fiecăruia din apartament depinde de ce alte bunuri mai sunt în masa succesorală.
Sotul supravietuitor poate promova actiunea de partaj succesoral pe rolul instantei, pentru ca potrivit disp. art.1143 al. 1 c.civ. nimeni nu poatefi obligat sa ramana in indiviziune.
Art. 1143
Starea de indiviziune
(1) Nimeni nu poate fi obligat a rămâne în indiviziune.
Moştenitorul poate cere oricând ieşirea din indiviziune, chiar şi atunci când există convenţii sau clauze testamentare care prevăd altfel.
(2) Dispoziţiile art. 669-686 se aplică şi partajului succesoral în măsura în care nu sunt incompatibile cu acesta.

Va mulțumesc pentru răspuns. Apartamentul este singurul bun.