Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O succesiune se poate face doar in baza art. 1143 Cod ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O succesiune se poate face doar in baza art. 1143 Cod Civil, fiind ...

O succesiune se poate face in baza art. 1143 Cod Civil, fiind singurul articol pe care l-a invocat reclamantul in cererea de chemare in judecata ?
Art. 1143 spune ca: " Starea de indiviziune.
(1)Nimeni nu poate fi obligat a ramane in indiviziune. Mostenitorul poate cere oricand iesirea din indiviziune, chiar si atunci cand exista conventii sau clauze testamentare care prevad altfel.
(2) Dispozitiile art. 669-686 se aplica si partajului succesoral in masura in care nu sunt incompatibile cu acesta. "

Mentionez ca exista in masa succesorala bunuri mobil si imobile.
Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Da. Și se traduce prin "nu vreau sa fiu coproprietar cu tine"
Multumesc.