Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Marfa depreciata si expirata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Marfa depreciata si expirata

se comercializeaza componenete IT si consumabile
in cazul componentelor achizitionate la un anumit pret de intrare si nevandute pina in prezent pretul actual nemaivand nici o relevanta in momentul de fata, vanzare facandu-se sub pretul de achizitie solicit ajutor din punct de vedere contabil(adica temeiul legal al inregistrarilor contabile);
in cazul consumabilelor (cartuse imprimanta) expirate si nevandute care este tratamentul contabil de scoatere din gestiune.

VA ROG DACA STIE CINEVA!

nico75, utilizator
Daca sunteti microintreprindere faptul ca vindeti sub pretul de achizitie este relevant doar ca rezultat financiar, adica pierdere, iar daca aveti marfuri expirate faceti un proces verbal de scoatere din gestiune si va trebui sa le predati vanzatorului (vezi Lexmark, care colecteaza consumabile ..)sa nu existe nici un dubiu...