Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire pe salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire pe salariu

In urma divortului , fosta mea sotie a fost de acord sa plateasca ratele la banca, iar eu sa am in grija copilul cu toate cheltuielile aferente. In cazul in care nu mai plateste ratele, banca poate cere angajatorului meu sa-mi puna poprire pe salariu, eu fiind imprumutatul la banca, iar fosta mea sotie co-debitor obligat bancii. Legea il poate obliga pe angajatorul meu sa-mi faca poprire pe salariu?
Tot ceea ce ati scris mai sus este stipulat in hotararea de divort sau este numai o intelegere verbala intre Dvs. si fosta sotie?

Pentru ca daca este varianta II, sigur ca angajatorul este obligat sa va retina ratele in eventualitatea in care fosta sotie nu le mai achita si se trece la executarea slita a debitului. Angajatorul, in calitate de tert poprit este obligat sa va faca retinere din salariu.