Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarari pronuntate de instanta fara acte in dovedirea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarari pronuntate de instanta fara acte in dovedirea proprietatii ?

De pe urma defunctului a ramas un teren in suprafata de 2500 mp , teren care a fost stapanit de defunct de mai bine de 45 ani , sub nume de proprietar, continuu, neintrerupt. Asa se specifica in certificatul de mostenitor.Mostenitorii sunt in nr. de 2 .
Acestia au facut o tranzactie in instanta prin care si-au impartit acest teren cum au dorit, tranzactie consfintita de instanta. Au impartit posesia ?!
De mentionat ca defunctul , in timpul vietii a obtinut acest acest teren printr-o hotarare de iesire din indiviziune in urma unui testament prin care tatal acestuia lasa copiilor o suprafata de 10000 mp teren.
Dar vorbim de testamente , iesiri din indiviziune , tranzactii dar nici un titlu de proprietate.
cum e posibil?
a intervenit uzucapiunea
Pai nu prin testament s-a transmis proprietatea ?
Cum nu are act de proprietate?
Pai exista un testament dar testatorul nu trebuia sa aibe si el un act prin care sa se dovedeasca ca e proprietar?
Dinaintea testamentului nu mai am nici un act care sa ateste proprietatea.
E suficient doar testamentul care intr-adevar e autentificat la notariat dar in care nu se specfica proveninta terenului ci doar ca x lasa mostenire........?
La notariat exista ceea ce vreti.
Notarul are copie dupa actul de proprietate.
Va multumesc ptr. raspunsuri !