Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... postul detaliat in fisa postului trebuie sa corespunda ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

postul detaliat in fisa postului trebuie sa corespunda organigramei?

Doresc din partea celor care cunosc acest aspect, a-mi da prin intermediul acestui sait o parere.Mentionez ca pana la data de 12.10.2008 am fost incadrata ca functionar-administrativ in cadrul serviciului RUSOA(resurse umane), iar in data de 13.10.2008 am primit o instiintare(COMUNICARE) caci incepand cu aceasta data sant trecuta in cadrul unui alt birou- birou Aprovizionare pentru o perioada de 2 luni.Cu aproximativ 2 saptamani inainte de a expira termenul din acea instiintare primesc Fisa Postului pe aceelasi post dar in cadrul biroului Aprovizionare, birou in cadrul caruia dupa Organigraga nu exista asemenea post.INTREBARILE MELE SANT :POT SEMNA FISA POSTULUI IN CONDITIILE IN CARE IN CADRUL ACESTUI BIROU NU EXISTA POSTUL MEU CONFORM ORGANIGRAMEI?ESTE NORMAL SA MI SE DEA O ALTA FISA A POSTULUI IN CONDITIILE IN CARE AM PRIMIT O INSTIINTARE(DELEGARE) SAU CEEA CE TREBUIAU SA_MI DEA ERA O DECIZIE,UN ACT ADITIONAL LA CONTRACTUL INDIVIDUAL DE MUNCA?Va multumesc.
Doresc sa mai fac o precizare si anume faptul ca astfel m-i sa schimbat locul muncii . Prin locul muncii se intelege si schimbarea de la o sectie la alta , birou, serviciu etc.In acest caz consider ca trebuia sa mi se incheie un Act Aditional la Contractul individual de Munca in termen de 15 zile de la comunicare iar comunicarea eu o vad ca pe o delegare care se poate da cu acordul unilateral al angajatorului pentru 60 de zile, putandu-se prelungi cu inca maxim 60 de zile dar numai cu acordul angajatului conform legislatiei - Codul Muncii . .In speranta ca voi putea primi un sfat, va multumesc anticipat.
cristina_mihaela a scris:

Doresc sa mai fac o precizare si anume faptul ca astfel m-i sa schimbat locul muncii . Prin locul muncii se intelege si schimbarea de la o sectie la alta , birou, serviciu etc.In acest caz consider ca trebuia sa mi se incheie un Act Aditional la Contractul individual de Munca in termen de 15 zile de la comunicare iar comunicarea eu o vad ca pe o delegare care se poate da cu acordul unilateral al angajatorului pentru 60 de zile, putandu-se prelungi cu inca maxim 60 de zile dar numai cu acordul angajatului conform legislatiei - Codul Muncii . .In speranta ca voi putea primi un sfat, va multumesc anticipat.

Instiintarea a fost o comunicare prealabila actului aditional la contractul de munca, prin care vi se aduce la cunostinta schimbarea locului de munca, functia, etc. Chiar daca acest post nu exista in organigrama existenta tot ce este posibil sa fie creat "special "pentru dvs.
Chiar daca s-a schimbat numai locul muncii (fie si numai temporar) trebuia un act aditional la CIM.
Inexistenta postului in organigrama nu este problema dvs. ci a angajatorului.
Va multumesc pentru interventie. V-as ruga sa-mi raspundeti daca in astfel de conditii POT SEMNA FISA POSTULUI IN ACEEASI FUNCTIE DAR IN CADRUL ALTUI BIROU? DACA SEMNAND-O ESTE OK?#-o
Va multumesc pentru interventie. Actul aditional la contractul individual de munca nici vorba in schimb m-i sa facut FISA POSTULUI, in cadrul altui birou si in aceeasi functie- post care nu exista momentan .INTREBAREA MEA ESTE POT SEMNA FISA POSTULUI?SEMNAND-O ESTE OK?Aici m-a refer la faptul ca urmand a se face restructurari , angajatorul se poate folosi de faptul ca am acceptat un post care nu exista, procedand astfel la restructurarea mea.:(( Va multumesc.:((:((