Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cum sa scap de acest cosmar? Cainele unui vecin latra; ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cum sa scap de acest cosmar? Cainele unui vecin latra; alt vecin face zgomot cu masina

Ziua buna.Sunt in pragul disperarii. Am 53 de ani, locuiesc aproape de centrul
Brasovului si traiesc zilnic un cosmar. Langa mine locuieste o persoana care are un
caine psihopat care latra toata ziua,va jur are un latrat isteric,care te scoate din minti.
Partea buna,daca s-e poate gasi ceva bun,noaptea il tine in casa.Acuma va zic una si mai buna.Vecinul de peste drum "tanar si nelinistit" este si mai tare,are o masina
care la mersul cu spatele {marsarier},scoate niste sunete,niste pacaneli groaznice.
L-am rugat sa scoata acele pacaneli. Drept raspuns a sarit sa-mi dea in cap,motivand ca sunt legale,in obraznicia lui a fost incurajat de mama lui,doar odrasla de douazeci si ceva de ani,
are voie orice. De atunci mi-am facut de lucru,intoarce numai in fata casei mele ca sa ma
faca "fericit".Dar ca sa arate ca este buricul cartierului are si un caine imens,fara exagerare
este cat un vitel. Latra ingrozitor la orice si orice ora.Noaptea dorm cu vata in urechi,dar si asa
ma "bucur" de pacanitul si latratul acelui caine. Vine vara,nu voi mai putea deschide usa,ca
s-a nu ma imbolnavesc de nervi?????? Suntem in Uniunea Europeana,anul de gratie 2012
chiar face fiecare ce vrea in tara asta????? Va rog sa-mi spuneti ce s-e poate face????
La marginea unei comune poate mai intelegi asa o situatie,dar aproape de centrul Brasovului mi-e foarte greu sa inteleg.Cu multumiri.

Adresati-va politiei de proximitate cu o plangere. Indiferent de cat de aiurea interpreteaza acestia legea (sau poate nu), trebuie sa stiti ca in legea 61 este prevazut ca nu au voie sa tulbure linistea la nici o ora din zi sau din noapte fara drept (adica fara acordul tau). Vedeti sa nu interpreteze alta litera de lege unde este vorba de persoane juridice care pot obtine autorizatie de la primarie sa faca galagie (fara drept dar e Romania...). Persoanele fizice nu au voie. Faceti plangere ori de cate ori va deranjeaza.

Se poate da in judecata pentru tulburarea capacitatii de a va folosi rezidenta (are alt nume legea dar n-o stiu acum pe nume). Cert e ca nu trebuie sa citati legea in fata instantei. E principiu constitutional ca nimeni nu se poate scuza de o greseala prin necunoasterea legii. Dvs spuneti care e problema, ei trebuie sa cunoasca legea, mai ales ca sunt functionari publici si mai ales magistrati

Se procedeaza in felul urmator insa:
1. Faceti o scrisoare cu confirmare de primire in care le cereti sa inceteze cu galagia
2. La refuz, cu copie dupa confirmarea de primire, pe care o semnati si scrieti "conform cu originalul", faceti plangere la politia de proximitate (pasul 1 nu este neaparat necesar aici); ei vor trimite o patrula sa constate. Daca constata, pot da avertisment, apoi amenda
3. Ii dati in judecata (v-ar ajuta sa va transmita politia ca aceia au luat amenda), unde atasati raspunsul politiei care va avantajeaza, copie ca la punctul 2. si ce alte dovezi mai aveti, martori de exemplu (cu probele audio-video e greu in Romanelaria)

P.S.
La farmacii se vand niste dopuri de urechi antifonice portocalii, de la 2 la 6 lei perechea (depinde de comerciant si tip). Incercati-le, as putea zice ca mi-au salvat viata
In sfarsit cineva se intereseaza de astfel de probleme. Sunt din Bucuresti si ma confrunt cu aceeasi problema. Am abordat toate metodele conventionale, ca sa spun asa. Am vorbit cu vecinii proprietari, i-am rugat sa inchida caini, i-am rugat sa nu ii mai scoata la 5 dimineata pe strada, pentru ca toti ceilalti caini din curti intra in stare de alerta si se creeaza "stare de razboi" pe strada. Nimic din toate acestea nu a functionat. Ba dimpotriva, mi se cere sa ma mut, desi familia mea locuieste in zona respectiva din anii 50, iar actualii vecini sunt pe strada noastra de numai 8 ani. Amenzile de pana la 800 lei sunt nimic pentru acesti oameni. Au spus ca sunt dispusi sa plateasca si mai mult, dar ei tot vor lasa cainii liberi cand vor ei. Desi sunt proprietar de caini la randul meu (1 talie mica, 1 talie mare), din respect pentru alti vecini ai mei, eu am cainii inchisi in casa in fiecare noapte. Ma intreb de ce nu pto sa faca si restul la fel. De ce nu se aduce legislatia noastra in aceleasi conditii ca si legislatie din alte tari europene ?? Sunt tari in care proprietarii sunt obligati sa tina cainii in casa, indiferent de talia acestora, pentru tot timpul noptii. ca sa nu mai vorbim si de alte restrictii.