Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Caini care latra mereu.
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Caini care latra mereu.

Buna ziua !
Am o problema : am un vecin care locuieste peste strada de mine si are vreo 7 caini.
Toata ziua si noaptea latra (bine, nu prea acum cu zapada ca i-a inchis, dar pana acum ii lasau liberi, dar nu pe toti i-a inchis, ii baga pe toti in casa cand e foarte frig).
De o saptamana nu mai pot dormi bine, ba adorm fortat cu perna pe cap si castile in urechi, ba ma trezesc pe la 3-4 dimineata ca latra intr-una, ba nu pot studia pentru ca trebuie sa le indur latratul isteric. :((
E o tortura sa nu pot dormi atatea nopti si sa aud numai caini non-stop, simt ca nu mai pot.:(
Am luat legatura cu el, i-am explicat frumos si politicos care e treaba si a inceput sa ma injure.
Stiu ca este o lege din art. 61/1991, dar cat de potenta este?
As vrea sa depun o reclamatie, trebuie sa ma duc la sectia de politie ?
Imi e teama ca politia nu va face nimic...Doar la politie trebuie sa ma duc ?
zic sa ii explicati inca o data, frumos, ca va deranjeaza latratul; la politie nu veti face mare lucru si mai rau veti intarata vecinul; cainii nu au nici o vina ... latra si ei la fel cum si oamenii vorbesc ... e greu sa fie opriti sau aproape imposibil
izolati-va fonic ferestrele si discutati cu el, repet, frumos nu isteric ;)
Salut.
Am mai incercat odata sa ii explic, frumos, ca nu se poate dormi noaptea.
Rezultatul ? Inca un set de injuraturi din partea lui.

De ce politia nu face mare lucru ? Ca pana la urma e deranjarea linistii publice cand sunt orele cele mai importante ale somnului.Ce-ar fi sa imi iau o boxa si sa o las toata noaptea sa cante.
Ca doar muzica canta, cainii latra si oamenii....gandesc.
Sa latre, sa faca ce vor dar atata timp cat deranjeaza nu e deloc okay.
sa va spun un lucru trist : nu mai exista orele alea importante ... chemi politia, vine, ala isi baga cainii in casa si cum pleaca masina politiei, ii lasa din nou afara; chemati de 30 de ori politia intr-o noapte, se vor plictisi si nu vor mai veni; ii vor da, eventual, o amenda ... NU obtineti nimic :(
am patit asta cu un vecin care timp de 2 ani, in centrul capitalei, vis-a-vis de cladirea guvernului, isi montase o betoniera in curte in vederea renovarii vilei; betoniera mergea noapte de noapte ... nici macar amenda nu a luat :(
Cum nu mai exista orele de liniste?
Cand s-au modificat? Parca erau intre 22:00 - 8:00 si 13:00 - 14:00.
Ma intreb daca politia va veni in primul rand, ca ce, sunt doar niste caini, nu?
Asa sunt unii romani : "pai ce, d'le, e curtea mea, fac ce vreau eu".
Trist ca sunt multi, foarte multi care spun : "Daca te deranjeaza, muta-te, pune-ti izolatie fonica, dormi cu dopuri in urechi si 2 perne pe cap".
Mitocania a ajuns la cote impardonabile, din pacate.
Nu ma gandesc sa otravesc cainii sau ceva de genul ( cum am tot mai vazut ca se recomanda ) , dar ceva trebuie facut !
Ma intreb daca politia ma va lasa sa depun plangere sau imi va spune "e caine, ce vrei sa faca?"

Oribil sa te trezesti de zece ori pe noapte, sa adormi cu forta si in scarba ca a doua zi sa te trezesti la 5 ca latra intr-una.

In alte tari mai civilizate iti luau si cainii iti dadeau si o amenda de nu mai auzeai nici musca.

Sunt sigur ca multi NU sunt de acord cu ce spun, dar e un chin, e o tortura!

Imaginati-va 7 caini, 7, care latra intr-una zi si noapte, oare pe ei nu ii deranjeaza?

Dezgustator, nu am cuvinte.
ContSters417779, utilizator
cu adevarat e teribil insa daca ii iau cainii, ceea ce e f greu de crezut, acestia vor muri si inteleg ca nu vreti sa aveti pe constiinta 7 vieti, fie chiar si de caine; e posibil niste amenz sa-l sperie; va sugerez sa contactati politia comunitara; in Bucuresti eu personal am avut rezultate bune cu ei in cazurile implicand animale, mai ales