Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie constructie

buna ziua.e o problema cam lunga(de scris),dar totusi trebuie sa stiu ce se va intampla.M-am casatorit de curand si stau la sotul meu avand construita o casa(extindere constructie existenta).L a aceasta casa(extindere constructie existenta-80 mp) nu avem autorizatie de constructie si terenul pe care este construita e proprietatea parintilor lui.Ei nu vor sa faca act de vanzare-cumparare pe aceasta suprafata de 80 mp,ci va ramane ca mostenire.cum putem proceda?dak facem autorizatie de extindere constructie existenta,se poate face pe numele sotului sau al parintilor lui?si daca facem autorizatie pe constructie noua se mai poate intampla ceva?cum ar trebui sa procedam?Sotul mai are un frate(al 2-lea mostenitor)puteti sa ma ajutati?va multumesc
Conform legii 50/1991 autorizatia de construire se emite doar proprietarului terenului / persoanei care detine un titlu asupra terenului/constructiei (gen contract de inchiriere, concesiune, etc).
si daca este un contract de comodat,e bine?