avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie constructie

buna ziua.e o problema cam lunga(de scris),dar totusi trebuie sa stiu ce se va intampla.M-am casatorit de curand si stau la sotul meu avand construita o casa(extindere constructie existenta).L a aceasta casa(extindere constructie existenta-80 mp) nu avem autorizatie de constructie si terenul pe care este construita e proprietatea parintilor lui.Ei nu vor sa faca act de vanzare-cumparare pe aceasta suprafata de 80 mp,ci va ramane ca mostenire.cum putem proceda?dak facem autorizatie de extindere constructie existenta,se poate face pe numele sotului sau al parintilor lui?si daca facem autorizatie pe constructie noua se mai poate intampla ceva?cum ar trebui sa procedam?Sotul mai are un frate(al 2-lea mostenitor)puteti sa ma ajutati?va multumesc
Cel mai recent răspuns: giovi_mik , utilizator 23:07, 4 Aprilie 2012
Conform legii 50/1991 autorizatia de construire se emite doar proprietarului terenului / persoanei care detine un titlu asupra terenului/constructiei (gen contract de inchiriere, concesiune, etc).
si daca este un contract de comodat,e bine?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de proprietate - constructie fara autorizatie pe teren in propr. IonValentin IonValentin Am dobandit in 1990 casa pe terem 100mp. si curte 94,62mp. Pe terenul liber de constructii ( 94,62 mp. curte ) mi-am propus sa construiesc in 1991 o cladire ... (vezi toată discuția)
Demolare partiala casa paianta si construire (consolidare) fara autorizatie - problema cu fiscul laviv79 laviv79 V-as ruga sa ma ajutati cu un sfat. Am cumparat o casa de paianta in Bucuresti, care a fost incendiata chiar inainte de a semna contractul de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! supun atenției dumneavoastră următoarea situație. ... Gindul Gindul Buna ziua! Supun atenției dumneavoastră următoarea situație. In anul 1992 parintii noștri (eu și sora mea) au ridicat o construcție în intravilanul ... (vezi toată discuția)