Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Sediu PFA la aceiasi adresa la care are sediul un SRL?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Sediu PFA la aceiasi adresa la care are sediul un SRL?

1. Pot sa am sediul unui PFA la aceiasi adresa la care are sediul un SRL?
2. La PFA am nevoie de capital social? Dar de act constitutiv?
3. La PFA sunt aceleasi coduri caen ca si la SRL?
4. Pt infiintare PFA am nevoie de procura notariala?

Multumesc
1. Da, dar diferentiat, in incaperi identificate separat (spre exemplu SRL in camera 1, PFA in camera 2)
2. PFA nu are capital social, nu are act constitutiv.
3. Da.
4. Este necesara prezenta la Registrul Comertului a titularului P.F.A.
Multumesc pt informatii.
Deci, titularul PFA trebuie neaparat sa se prezinte la ORC, chiar daca are un imputernicit? De ce este necesara prezenta lui?
Este nevoie si de o diploma de calificare in domeniul in care se deschide PFA-ul? Fara aceasta diploma, nu se poate infiinta?
Este nevoie de prezenta sa fizica pentru a da specimen de semnatura in fata lucratorului de la Registrul Comertului. Diploma de calificare are rolul de dovada in pregatirea profesionala a titularului P.F.A. in domeniul in care infiintarea. Se depune o copie conforma cu originalul.
Ok, am inteles. Si mai am o singura nelamurire. Ctr de comodat pt sediu se poate incheia intre propietar si PFA-ul in curs de infiintare?
Multumesc
Da, se poate, cu mentiunea "P.F.A. Ionescu Ion - in curs de constituire" (Ionescu Ion este un exemplu).