Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM ca urmare a concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM ca urmare a concediului medical

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am un salariat care s-a operat de apendicita. Vreau sa stiu daca este nevoie sa ii fac decizie de suspendare a contractului pentru 2 saptamani cat sta in concediul medical. Stiu ca pe perioada concediului medical CIM se suspenda de drept dar nu stiu daca in acest caz este nevoie sa intocmesc decizie si sa inregistrez in REVISAL.
Nu este nevoie sa faceti decizie de suspendare ... cazurile de suspendare a c.i.m. in baza unui concediu medical nu se inregistreaza in REVISAL.

HG nr.500/2011, Art. 3 (2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
......
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;

Va multumesc foarte mult