Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu pt cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu pt cresterea copilului

concediul pt cresterea copilului se inregistreaza in revisal?
Conform HG 500/2011 se inregistreaza in Revisal concediul pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de unu, doi sau trei ani, in cazul copilului cu handicap.
HG nr.500/2011:
Art. 3 (2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
......
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;
.....

Art. 4 (1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 ....
c) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. h) se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii;
......

Prin urmare, suspendarea c.i.m. in baza art.51 lit.a C.mun. se va opera in REVISAL in termen de 20 de zile lucratoarea de la data intrarii in CCC.