Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silita-recuperare rate neachitate la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silita-recuperare rate neachitate la banca

Buna ziua! As dori sa intreb daca se poate face ceva in cazul unui imprumut cu ipoteca , la care nu au mai fost platite ratele, iar recuperarea creditului a fost trecuta in contul unei firme recuperatoare. Familia respectiva a fost practic in incapacitate de a plati ratele, pierzand locurile de munca, si astfel nu au mai fost platite ratele timp de un an de zile. Cu cateva zile in urma au primit acasa o instiintare de executare sau plata a sumei integrale intr-o luna de zile. Se poate ataca in vreun fel aceasta decizie, se poate impiedica sau amana executarea? Astept un raspuns, va rog !
Se poate prin contestatie la executare si invocarea nulitatii clauzelor abuzive, daca sunt, si reducerea dobanzilor calculate in baza acestor clauze.