Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare CIM

Buna ziua !
Exista posibilitatea sa primesc amenda la un eventual control, daca nu am suspendat CIM pt. concediu fara plata de 1 - 3 zile ?
Problema suspendarii c.i.m. ca urmare a unui CFP s-a tot discutat pe acest Forum ...

Art.54 C.mun. prevede posibilitatea suspendari c.i.m. ca urmare a acordarii unui CFP si nu obligativitatea suspendarii ...

HG nr.500/2011 prevede ca se inregistreaza in REVISAL perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale.

Sunt doua norme legislative care se cam bat cap in cap ... parerea mea este ca numai in cazul in care pe cererea de CFP se pune rezolutia cu suspendare c.i.m. atunci aceasta se opereaza in REVISAL.
Insa , asa cum am mai mentionat si in alte discutii, pentru a preintampina eventualele discutii cu cei care vin in control este recomnadabil sa se inregistrez in REVISAL aceste supendari de c.i.m..