Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical ingrijire copil

buna ziua,

am fost in concediu de maternitate pana in data de 2 oct 2011 din data de 3 oct m-am intors la locul de munca pe care l-am avut anterior concediului de unde am plecat apoi contractul fiind inchis cu data de 30 oct 2011. Din data de 1 nov sunt angajata la un alt loc de munca. Pot beneficia de concediu medical ingrijire copil daca am o singura zi de pauza intre cele doua locuri de munca?

Multumesc!
Concediul pentru ingrijirea copilului bolnav reprezinta una din cauzele de suspendare ale contractului individual de munca din inititativa salariatului.

Beneficiaza de indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav, optional, unul dintre parinti, daca solicitantul indeplineste conditiile de stagiu minim de cotizare de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul.