avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot sa imputernicesc un frate sau o sora pentru a ma ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot sa imputernicesc un frate sau o sora pentru a ma reprezenta in dosar? Procura trebuie incheiata la un birou notarial?

Buna seara,
Sunt recurent intr-un dosar civil. La primul termen de judecata nu pot fi prezenta. Ce pot face in acest caz? Pot sa imputernicesc un frate sau o sora pentru a ma reprezenta in dosar? Procura trebuie incheiata la birou notarial? Care este procedura?
Cu stima
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 08:18, 6 Aprilie 2012
Asa cum am mai spus, orice parte la primul termen poate solicita un nou termen pentru a-si angaja aparator.
Cererea se poate trimite si prin posta, numai sa socotiti bine daca are timp sa ajunga la dosar pana in preziua judecatii.

Cererea poate fi asa:

TRIBUNALUL ……………….
DOSAR NR. ……………
COMPLET …………
TERMEN ………………

DOMNULE PREªEDINTE,


Subsemnatul …………………….., recurent (intimat) în dosarul …………………… al acestei instanţe, intimati (recurent) fiind ………………………………., prin prezenta formulez

CERERE DE AMÂNARE

prin care solicit acordarea unui nou termen, pentru a-mi angaja apărător.
Menţionez că este primul termen şi prima cerere de acest gen formulată de mine în
fata acestei instante.


DATA RECURENT

…………………….. …………………….




DOMNULUI PREªEDINTE AL TRIBUNALULUI……………………..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare aparator feel feel Recurs contra unei contestatii in anulare. Inainte de primul termen, poate recurentul solicita un nou termen pentru angajare aparator daca 1. in prima ... (vezi toată discuția)
Recurs suspendat cosminghe cosminghe Buna ziua, Intr-un proces care il am cu un asociat ( procedura insolventei- societate cu raspundere limitata) dosarul s-a aflat pe fond ... (vezi toată discuția)
Probleme concluzii in instanta miki70_is miki70_is Am un proces pe rol la tribunal,respectiv recurs având ca obiect partaj judiciar,iesire din indiviziune privind o suprafaţă de teren.Eu reprezint pe mama ... (vezi toată discuția)