Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot sa imputernicesc un frate sau o sora pentru a ma ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot sa imputernicesc un frate sau o sora pentru a ma reprezenta in dosar? Procura trebuie incheiata la un birou notarial?

Buna seara,
Sunt recurent intr-un dosar civil. La primul termen de judecata nu pot fi prezenta. Ce pot face in acest caz? Pot sa imputernicesc un frate sau o sora pentru a ma reprezenta in dosar? Procura trebuie incheiata la birou notarial? Care este procedura?
Cu stima
Asa cum am mai spus, orice parte la primul termen poate solicita un nou termen pentru a-si angaja aparator.
Cererea se poate trimite si prin posta, numai sa socotiti bine daca are timp sa ajunga la dosar pana in preziua judecatii.

Cererea poate fi asa:

TRIBUNALUL ……………….
DOSAR NR. ……………
COMPLET …………
TERMEN ………………

DOMNULE PREªEDINTE,

Subsemnatul …………………….., recurent (intimat) în dosarul …………………… al acestei instanţe, intimati (recurent) fiind ………………………………., prin prezenta formulez

CERERE DE AMÂNARE

prin care solicit acordarea unui nou termen, pentru a-mi angaja apărător.
Menţionez că este primul termen şi prima cerere de acest gen formulată de mine în
fata acestei instante.

DATA RECURENT

…………………….. …………………….

DOMNULUI PREªEDINTE AL TRIBUNALULUI……………………..