Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... recuperare bani de la avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

recuperare bani de la avocat

Un avocat mi-a cerut 1000 ron contravaloarea in lei a unui bilet de avion pentru a pleca la munca in Anglia.Avocatul are firma de avocat ...cu litera C (consultant).Nu am semnat nici un contract nici nu mi-a prezentat vreunul prin mail sau ...altfel.A mai cerut o suma de 210 Lire pentru o asigurare ...ulterioara .Nu am atâţia bani !Mi-a cerut un nr. de cont,i-am dat...ma tot amana .Ce pot face ?
Ati procedat gresit ca ati inmanat bani unei persoane fara documente justificative. Incercati sa fiti ferm, dati-i un termen pana la care sa va rezolve problema, incheiat un acord cu el, un contract, un document prin care sa dovediti sumele de bani pe care l-ati platit.
Daca nu rezolvati formulati o plangere impotriva lui la Baroul de avocati la care este inscris.
Indiferent de calitatea persoanei,in conditiile in care detineti probe,ca o persoana a cauzat un prejudiciu intereselor dvs,cu scopul recuperarii prejudiciului,se impune sa formulati plangere la autoritatile in drept
Daca nu stapaniti procedura,este de preferat sa consultati persoana specializata care,coroborand faptele cu probele sa aprecieze competent ,eventual sa redacteze actiunea
1.verificati daca intr-adevar este avocat; intrati pe site-ul baroului din care afirma ca face parte si cautati-l in tabloul avocatilor;

2.daca nu exista, s-ar putea ca nici sa nu fie avocat si puteti face plangere penala impotriva lui;

3.banii trebuiau dati in baza unui contract de asistenta juridica si a chitantei eliberate; daca nu aveti acte justificative si e vorba de o pacaleala, va fi fi greu sa dovediti ca i-ati inmanat acei bani;

4.daca este totusi avocat, puteti incerca sa rezolvati pe cale amiabila sau sa faceti o reclamatie la baroul de care apartine, urmand ca lucrurile sa se rezolve acolo.
Am verificat ,este avocat.Am doar chitanta de ,,Depunere numerar'' la Banca Transilvania unde este trecuta adresa CAB. AV.:...str....nr...loc.Bucuresti CUI:....
Mentionez ca la fel a procedat si cu inca cel putin 2 persoane de la care a reusit sa le ia tot pentu plecare la miunca :600 euro.Am nr. de tel ale baietilor care astepta returnarea banilor.
Am doar chitanta de depunere numerer la Banca Transilvania cu adresa lui de avocat si nr. CUI .Deasemenea am email-urile cu data la care i-am trimis copii printate in PDF de pe aceasta chitanta de la banca.Mi-a confirmat doar telefonic primirea banilor.Inainte sa trimit banii m-am interesat de numele lui si am gasit ...ca este avocat in Bucuresti cu toate datele.