Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbare loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbare loc de munca

buna ziua,

azi mi-am dat demisia de la actualul loc de munca, iar contractul se va incheia pe data de 12 decembrie 2008. Ma voi angaja la alta firma. intrebarea mea este ce data va trebui sa scrie noul angajator pe cartea de munca:12 decembrie(vineri) sau 15 decembrie(luni)? Weekendul, ce e cu el? Nu vreau sa-mi pierd nici un drept, adica daca voi ramane insarcinata, sa nu am probleme cu indemnizatia sau daca vreau un credit..
Va multumesc anticipat.
CIM se poate incheia cu orice data, chiar daca data angajarii pica intr-o zi nelucratoare. Pentru a nu avea eventuale neplaceri, sa va incheie noul CIM cu data de 12 decembrie. Nu este nimic ilegal, din contra, va asigura continuitate perfecta. Succes!
C.i.m. poate fi incheiat cu data de 12 decembrie.