Forum Discuţii juridice Executare silită ce presupune \"investirea cu formula executorie\"
Discuție deschisă în Executare silită

ce presupune "investirea cu formula executorie"

Buna ziua,
as dori sa stiu ce presupune "investirea cu formula executorie" data de instanta in urma neplatii cheltuielilor de judecata? Ce pasi se urmeaza, de ce nu am fost instiintat si cat mi se va opri din salariu? Aproximativ un onorariu executor pt o suma de 1500lei. Multumesc
Hotararea judecatoreasca pronuntata in cauza in care dv ati avut calitatea de parat a fost investita cu formula executorie pentru a se incepe executarea silita impotriva dv.
Nu era necesar sa va aduca cinev ala cunostinta deoarece fiind parte in dosar ati siut ce hotarare a pronuntat instanta de judecata. Trebuia astfel sa va indepliniti obligatiile de buna voie si pentru ca nu ati facut-o partea adversa a apelat la un executor judecatoresc pentru recuperarea drepturilor sale.
Abia in acest moment ati fost legal somata sa va indepliniti obligatiile. Astfel daca nu aveti alte bunuri care pot fi valorificate, vi se pune poprire pe 1/3 din salariu.