avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare salariat - apt de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare salariat - apt de munca

Am citit de curand chestia asta : [ link extern ]

- eu am intrebat la Itm - de acolo am primit ( telefonic ) doua raspunsuri diferite , un inspector mi-a spus ca la angajare, trebuie sa trimit posibilul viitor angajat sa mearga la medicul de medicina muncii, un alt inspector mi-a spus ca intai angajatul imi aduce adeverinta de la medicul de familie, semnam contractul de munca si apoi vine partea cu medicina muncii.
Privitor la articolul de mai sus, asta ar presupune ca daca eu am interviu intr-un an cu 20 de persoane pentru o posibila angajare si toate acele pers. se razgandesc, din diverse motive, eu raman cu plata cheltuielii pt serviciul medicinii muncii pt acei angajati ?

As dori sa aflu cum ati procedat si daca ati trecut cu bine de control ITM .
Cel mai recent răspuns: Mariralu , utilizator 16:35, 19 Aprilie 2012
1. Daca intre timp a adus si fisa de aptitudine si este apt medical pentru functia respectiva lasati asa cum este.

2. Fiti mai atenta pe viitor sa nu mai incheiati un CIM pana nu aveti fisa de aptitudine de la medicul de familie.
Adevarat a Inviat !

Am rezolvat cu fisa de aptitudini :) sunt cu dosarul pus la punct .

Multumesc pentru ajutor .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat medical la angajare andrei41 andrei41 Conform codului muncii, la angajare, persoana care solicita acest lucru trebuie sa prezinte un certificat medical din care sa rezulte ca este apta pentru ... (vezi toată discuția)
Nulitate cim ramy84 ramy84 Buna ziua, As dori sa aflu pareri privitoare la urmatoarea situatie: O societate comerciala a incheiat un contract individual de munca fara ca in ... (vezi toată discuția)
Medicina muncii la angajare crmnradu crmnradu Buna ziua! Avem o noua angajata pe durata determ (PLV) care, la dosarul de angajare a prezentat adev. medicala de la medicul de familie. Dupa angajare, i-am ... (vezi toată discuția)