Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amprente Excludere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amprente Excludere

Salutare,
Mi-a fost sparta masina si furat bunuri din ea iar amprentele mele au fost luate pentru excludere. De acum inainte sa inteleg ca si amprentele mele vor exista in baza de date a Politiei? Inteleg ca este o grava incalcare a dreptului la intimitate.

Va multumesc.
Amprentele au fost luate pentru a fi comparate cu cele de pe masina, asta nu inseamna ca vor exista in baza de date..
Dupa ce am stat de vorba cu altii care au fost in aceeasi situatie, am constatat ca Politia le adauga si in baza de date cu amprente, respectiv OPIS / AFIS
Si eu cred ca vor figura in baza de date.
Pentru a stii sigur aveti dreptul de a adresa o cerere scrisa organului de politie pentru a primi un raspuns scris.