Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Proces Penal, Vatamare Corporala, Plata?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Proces Penal, Vatamare Corporala, Plata?

Buna ziua!
As dori si eu un raspuns cu privire la procesul penal pt vatamare corporala: Trebuie platit?
Multumesc anticipat pt timpul si efortul acordat!
Ce sa fie platit???

reveniti cu detalii
In procesele penale nu platiti taxe . Doar avocatul il platiti .
e adevărat, nu sunteţi nevoită la plata unor taxe, însă, în anumite situaţii de achitare de încetare a procesului penal sau de neîncepere a urmăririi penale (art. 192 Cpp) puteți suporta anumite cheltuieli judiciare
Dupa cate zile de la plangere incepe procesul si cine ia initiativa? Eu, sau domnul politist care imi detine dosarul?
Sa inteleg ca atunci cand spuneti "procesul" va referiti strict la faza de judecata.
Pana sa se ajuna in instanta mai exista o faza procesuala, cea a urmaririi penale (de regula dureaza cel mai mult) si abia dupa aceasta faza procurorul decide daca trimite dosarul in instanta.
Dvs, daca ati formulat deja plangerea in termen, in principiu nu trebuie sa mai faceti nimic in faza de urmarire penala, doar sa puneti la dispozitie toate probele pe care le detineti si sa va prezentati atunci cand veti fi chemata.