avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum pot invinge infama Casa de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum pot invinge infama Casa de pensii

In termen legal, am contestat in instanta punctajul inscris in decizia din 15 iul.2006,decizie emisa in baza OUG nr. 4/2005.Dupa un periplu de 2 ani prin instante ,dosarul cauzei se afla acum, a treia oara ,la instanta de fond-Tribunal-unde ,in sfarsit, se judeca fondul,aflandu-se in etapa de incuvintare a expertizei tehnice,care trebuie sa fie gata pana la termenul 22 ian 2009.
Zilele trecute,am primit prin posta de la Casa de Pensii,o noua decizie care poarta data de 1 oct.2008 si care :

* este emisa in baza aceluiasi act normativ respectiv,OUG 4/2005, la fel ca cea aflata in litigiu
*certifica un punctaj mai mic decat cel din decizia in litigiu pentru exact acelasi traseu profesional cuprins intre 1 0ct.1970 si 1 iul 2005, fara ca, pentru aceasta perioada sa fi intervenit vreo modificare in elementele avute in vedere la determinarea punctajului mediu anual (nu am depus nici o alta adeverinta pentru sporuri !)
*noua decizie nu este insotita de un Buletin de Calcul care sa justifice micsorarea punctajului corespunzator aceleiasi perioade
*acestei decizii ii sunt anexate alte 2 decizii,de alt tip, care sunt emise un baza art 95 din L.19/2000,si au drept scop adaugare stagiu suplimentar de cotizare, realizat Dupa data la care se opreste analiza perioadei care face obiectul atat al deciziei aflate in litigiu cat si al celei noi. Se pare ca ,prin anexarea celor 2 decizii, datate cu 30 oct 2008 , decizia noua din 1 oct 2008, se constituie intr-o Motivare ce ar justifica revizuirea deciziilor ,pentru adaugare stagiu suplimentar(art 95) din 20.12.2006 si 28.06.2007, iar acestea prin revizuire devenind deciziile din 30 oct 2008 (evident, cu un punctaj mai mic decat cel stabilit anterior)!!!

Intrebare::(
-Tinand cont de faptul ca instanta nu s-a pronuntat inca asupra cauzei care are ca obiect decizia din 15 iul.2006, identica cu decizia din 1 oct.2008 ,sub aspectul identitatii actului normativ in baza caruia au fost emise si al identitatiii traseului profesional, pentru care, fiecare dintre ele certifica un alt punctaj.

1.Exista vreo motivare " IN DREPT" de care sa ma pot folosi acum cand sunt in termen sa contest atat decizia din 1 oct.2008 cat si cele 2 decizii revizuite din 30 oct.2008, anexate ei ??

2.Ce anume sa solicit instantei acum ,in aceasta noua actiune ? Anularea celor 3 decizii ?? sau ce altceva ?? Daca nu le contest acum exista pericolul ca,in viitor, pensia mea sa nu poata fi indexata pana cand pensia rezultata prin inmultirea punctajului mediu anual recalculat de aceste decizii,cu valoarea unui punct de pensie va depasi valoarea pensiei aflate in plata). Milioane de multumiri pentru timp si rabdare !!!!:):)
1. Nu cred ca veti primi o decizie de debit, am scris ca exista aceasta posibilitate!
2. Cele doua decizii de adaugare stagiu sunt emise ulterior celei din 01.10.2008, decizie care, asa cum ati spus si dvs., nu include stagiile realizate dupa 2005! Tot nu vad niciun motiv de contestare a acestora!
3. Buletinele de calcul ale deciziei din 01.10.2008 trebuia sa le primiti impreuna cu aceasta! Solicitati Casei de Pensii, la registratura acesteia, eliberarea pe loc a buletinelor!
D-na Gabriela, voi contesta alaturi de decizia din 01.10.2008 si cele 2 decizii emise ulterior acesteia pentru ca toate cele 3 decizii sunt indestructibil legate una de cealalalta : daca punctajul Initial se modifica( asa cum se intampla in deciz. din 1.10.2008),acestui punctaj modificat i se adauga punctajul calculat de urmatoarele 2 decizii (care includ stagiile realizate dupa 2005) rezultand astfel un punctaj Final care punctaj, dicteaza conf. art.76 alin (1) din L 19/2000,.cuantumul pensiei. Cu alte cuvinte, o modificare anterioara atrage, automat, dupa sine o alta ulterioara !
Ati spus : "Solicitati Casei de Pensii, la registratura acesteia, eliberarea pe loc a buletinelor! " A devenit mai prompta Casa de pensii ? Si-a reconsiderat ea atitudinea fata de amaratii batrani care stau la cozi interminabile la ghiseele ei? Cat am stat la aceste cozi , am auzit acelasi invariabil raspuns al functionarului de la ghiseu : " asteptati raspunsul acasa, il veti primi prin posta " ! Si ,acei batrani, unii mai in putere, altii,vai de amarul lor, se intorc spasiti acasa si asteapta iarasi luni ,si luni de zile !! Pai, cum sa nu ceara oamenii care se considera lezati in drepturile lor,despagubiri morale in instanta, daca infama Casa de pensii nu respecta nici macar termenele legale stipulate prin lege?
@! Gabriela Pintea
Tare as fi si eu curios sa vad care institutie publica rezolva pe loc o petitie sau o cerere a unei persoane ??

Niciodata Casa de Pensii (cu toate ca are aceasta posibilitate - avand in vedere ca buletinele de calcul trebuiau sa fie atasate la Decizia de calcul a pensiei) nu-i va elibera pe loc astfel de documente petitionarului ... i se va raspunde ca va primi acasa aceste documente sau sa revina dupa 30 de zile - termenul legal de solutionare a unei cereri.
Buna seara,

Imi pare f sincer rau de situatia in care va aflati si care va macina nervii, pentru ca linistea tot n-o aveati date fiind coordonatele de mai sus.
Sunt intr-o situatie qausi-similara: nu mi-au luat in calcul sporul de vechime din 1992 pana in 2006, desi aveam contract individual de munca in care se specificau doua sporuri: unul de limbi straine si altul de vechime ! Discutiile pe aceasta tema m-au dezarmat putin, dar maine - cel tarziu joi, voi depune si eu o contestatie.

O depun la Judecatoria sectorului in care locuiesc ?
Multumesc frumos.

Eduard
NU depuneti contestatia la Judecatorie ! Competenta in materie de pensii si asigurari sociale o are Tribunalul ! Deci depuneti contestatia la Tribunalul pe a carei raza teritoriala aveti domiciliul .(conf.art 154 alin 1 si art. 156 din Legea 19/2000) Dar atentie! trebuie sa va aflati in termenul de 45 de zile de la comunicarea deciziei pe care doriti sa o contestati(art.87 din L.19/2000) Juristii ,colaboratori ai acestui forum va pot confirma ! Sa aveti succes si sa studiati bine legea si modificarile ei ,lege pe care o gasiti cu toate modificarile pe acest site. Mult ,mult succes si mai ales faceti-va un stoc de energie de unde sa va alimentati rabdarea !

Alte discuții în legătură

Spor de vechime neluat in calculul pensiei ionitaaneta ionitaaneta Buna ziua, In ,,DATE PRIVITOARE LA ACTIVITATEA IN MUNCA\'\' care stau la baza de calcul a pensiei incepind cu 1.04.1992 sporul de vechime ... (vezi toată discuția)
Trecere de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta Nic.Cic Nic.Cic Bunaziua, este posibil ca un pensionar pentru invaliditate gr.III, la implinirea virstei standard pentru limita de virsta, deci la recalculare, sa primeasca un ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie- plata pe post ika ika Buna ziua, Am primit decizia de pensionare in data de 02.06.2009,in data de 04.06.2009 am depus la CJP bz, o adeverinta cu salariile brute incasate lunar ... (vezi toată discuția)